“Διπλό” η Άιντραχτ στην έδρα της Ντόρτμουντ, ανέβηκαν στην 3η θέση οι “Λύκοι”

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης έφυγε με το διπλό από την έδρα της Ντόρτμουντ και κλειδώνει θέση στο Champions League, 3η θέση η Βόλφσμπουργκ που κέρδισε την Μάιντζ.

Για την 27η αγωνιστική της Bundesliga, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ντόρτμουντ, η Άουγκσμπουργκ νίκησε την Χόφενχαϊμ και η Βόλφσμπουργκ επικράτησε δύσκολα της Κολωνίας. Ισόπαλες αναδείχτηκαν οι Μάιντζ με την Αρμίνια Μπίλεφελντ και η Λεβερκούζεν πήρε την νίκη με αντίπαλο την τελευταία Σάλκε.

Ντόρτμουντ -Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2

Η Ντόρτμουντ ηττήθηκε στην έδρα της με σκορ 1-2 από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης και είναι πλέον στην 5η θέση έχοντας 43 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στη 4η θέση με 50 βαθμούς. Το σκορ άνοιξε για την Άιντραχτ, ο Σούλτς με αυτογκόλ στο 11ο λεπτό του παιχνιδιού και ο Χούμελς, έφερε το ματς τα ίσια στο 45′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σίλβα στο 87′.

Άουγκσμπουργκ- Χόφενχαϊμ 2-1

Η Άουγκσμπουργκ νίκησε με σκορ 2-1 την Χόφενχαϊμ και βρίσκεται στην 11η θέση με 32 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στη 12η θέση έχοντας μαζέψει 30 βαθμούς. Σκόρερ για τους νικητές, ήταν ο Βάργκας στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης και ο Χαν στο 23′. Από τους ηττημένους μείωσε ο Σκοβ στο 86′.

Βόλφσμπουργκ- Κολωνία 1-0

Η Βόλφσμπουργκ κέρδισε με 1-0 την Κολωνία και βρίσκεται πλέον στην 3η θέση έχοντας μαζέψει 54 βαθμούς, ενώ οι ηττημένοι είναι στην 16η με 23 βαθμούς. Το γκολ της νίκη των “λύκων” σκόραρε ο Μπρέκαλο στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μάιντζ- Αρμίνια Μπίλεφελντ 1-1

Η Μάιντζ ήρθε ισόπαλη με την Αρμίνια Μπίλεφελντ, 1-1 και βρίσκεται πλέον στην 14η θέση έχοντας 25 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι εντός της ζώνης του υποβιβασμού, στην 17η θέση με 23 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπροσίνσκι στο 56′, για να ισοφαριστούν στο 76ο λεπτό από τον Βογκλσάμερ.

Μπάγερν Λεβερκούζεν- Σάλκε 2-1

Η Μπάγερν Λεβερκούζεν επικράτησε με σκορ 2-1 της Σάλκε και βρίσκεται στην 6η θέση με 43 βαθμούς, ενώ οι “μπλε” είναι στην τελευταία, 18η θέση με 10 βαθμούς και φαίνεται ότι είναι αδύνατο να αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Τα γκολ για τις “ασπιρίνες” πέτυχαν ο Αλάριο στο 26′ και ο Σικ στο 72′. Η Σάλκε το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 81ο λεπτό με τον Χούντελααρ.