Τσέλσι – Γουέστ Μπρομ: Ανώμαλη προσγείωση για τους «μπλε»

Ήττα σοκ υπέστη η Τσέλσι από τον “κακό της δαίμονα” Γουέστ Μπρομ με το επιβλητικό 2-5, οι “μπλε” αποχαιρέτησαν το αήττητο σερί τους.

Η Γουέστ Μπρομ “κατασπάραξε” την Τσέλσι, αφού μετά το 3-3 του πρώτου γύρου, έκανε παρέλαση στο «Στάμφορντ Μπριτζ» φτάνοντας σε ένα σπουδαίο διπλό, επικρατώντας με 2-5, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής της Πρέμιερ λιγκ. Με τους φιλοξενούμενους να ελπίζουν πλέον σε παραμονή, αν και παραμένει στο -7 από τη 17η θέση.

Κατά συνέπεια, διεκόπη το αήττητο σερί των 14 αγώνων, σε όλες τις διοργανώσεις, που διατηρούσαν οι «μπλε» υπό την τεχνική ηγεσία του Τούχελ.

Τα δύσκολα άρχισαν για την μετά την αποβολή του Τιάγκο Σίλβα στο 29’. Όλα  ξεκίνησαν ιδανικά για τους γηπεδούχους, καθώς προηγήθηκαν στο 27’, με τον Πούλισικ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Τζόνστον για το 1-0.

Και επειτα η συνέχεια ήταν ένας εφιάλτης για αυτούς, με τους “μπάγκις” του Αλαρντάις να σκοράρουν πέντε φορές. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Τσέλσι κατέρρευσε, καθώς δέχτηκε δύο γκολ από τον Περέιρα στο 45+2′ και στο 45+4 με αποτέλεσμα το 1-0 να μετατραπεί σε 1-2.

Ανάλογη εικόνα υπήρξε και στο δεύτερο ημίχρονο με την τρομερή Γουέστ Μπρομ να σκοράρει άλλες δύο φορές με τον Ρόμπινσον στο 63′ και τον Ντιάνιε στο 68′ για το 1-4. Στο 71′ ο Μάουντ μείωσε για την Τσέλσι (2-4) αλλά η Γουέστ Μπρομ είχε και πέμπτο γκολ στο 90+1′ ξανά με τον Ρόμπινσον.

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Τιάγκο Σίλβα, Ζουμά, Τζέιμς, Ζορζίνιο (72′ Χάβερτς), Κόβατσιτς, Αλόνσο, Ζιγές (33′ Κρίστενσεν), Πούλισιτς (46′ Μάουντ), Βέρνερ

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Τζόνστον, Φέρλονγκ, Ο’Σέι (24′ Ιβάνοβιτς (37′ Ρόμπινσον)), Μπάρτλεϊ, Ατζάγι, Τάουνσεντ, Φίλιπς (89′ Λίβερμορ), Γιοκουσλού, Μέιτλαντ-Νάιλς, Περέιρα, Ντιανέ