Διπλό με Γκόμες για τη Βαλένθια

Μεγάλο “διπλό” της Βαλένθια που έφυγε νικήτρια από το Σαν Σεμπαστιάν, νικώντας τη Σοσιεδάδ.

Ενόψει της 4ης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβιζιόν, η Βαλένθια επικράτησε με 0-1 της Σοσιεδάδ στο Σαν Σεμπαστιάν.

Οι “νυχτερίδες” επιχείρησαν να αγωνιστούν με αντεπιθέσεις, ενώ η Βάσκοι είχαν την κατοχή της μπάλας των φιλοξενούμενων. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες, να μην δημιουργούν μεγάλες ευκαιρίες μέχρι το 75ο λεπτό.

Μόνη εξαίρεση αποτελεί η φάση του 13ου λεπτού με το γύρισμα του Μπαρενετσέα στον Ισαάκ που απέφυγε έναν αντίπαλο του αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Το τέρμα ήρθε στο 75ο λεπτό με σκόρερ τον Γκόμες. Ο Ουρουγουανός, δέχτηκε την μπάλα από τον Γκαγιά, ελευθερώθηκε με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Ρεμίρο για το τελικό 0-1.

Η Σοσιεδάδ στάθηκε άτυχη στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, καθώς σκόραρε, αλλά ο σκόρερ Λε Νορμάντ μετά την χρήση του VAR αποδείχτηκε ότι είχε χρησιμοποιήσει το χέρι του.

Σκόρερ: Γκόμες 75′

Κίτρινες: Ζουπιμέντι 35′ – Κοντομπιά 17′, Γκόμες 45+2′, Βας 60′, Γκαγιά 61′, Κορέια 87′

Ρεάλ Σοσιεδάδ: Ρεμίρο, Γκοροσάμπελ, Ελουστόντο, Λέω Νορμάντ, Μονρεάλ, Ζουπιμέντι, Γιανουζάϊ, Νταβίντ Σίλβα, Μερίνο, Μπαρενετσέα, Ισαάκ

Βαλένθια: Ντομενέκ, Κορέια, Ντιακαμπί, Γκουγιαμόν, Γκαγιά, Μούσα, Μπλάνκο, Βας, Κοντομπιά, Γκόμες, Λι