Ξανά στα αστέρια ο Ολυμπιακός!

Την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ «σφράγισε» ο Ολυμπιακός, ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με την Ομόνοια στο «ΓΣΠ» της Λευκωσίας, για τον επαναληπτικό των πλέι οφ της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, υπερασπίστηκε με τον καλύτερο τρόπο το 2-0 του πρώτου αγώνα και πήρε τελικά την πολυπόθητη πρόκριση. Μάλιστα, θα συμμετάσχει στη φάση των ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης για 20ή φορά στην ιστορία του.

Η Ομόνοια μπορεί να κυνηγούσε το σκορ, αλλά «μίλησε» η εμπειρία της ομάδας του Πειραιά, αλλά και το κοουτσάρισμα του Πέδρο Μαρτίνς, για να «απογειωθεί» ξανά ο Ολυμπιακός για τα αστέρα του Τσάμπιονς Λιγκ. Ενώ για τον Πορτογάλο τεχνικό του Ολυμπιακού, αυτή είναι η 6η πρόκριση με τον Ολυμπιακό σε προκριματικά (και 4η στο Τσάμπιονς Λιγκ).

Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» περιμένουν να μάθουν τους αντιπάλους τους στην κλήρωση της Πέμπτης.

Το ματς

Με 4-3-3 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς, με τον Σα στο τέρμα, Ραφίνια, Μπα, Σεμέδο, Χολέμπας στην άμυνα, Εμβιλά, Καμαρά, Μπουχαλάκης στο κέντρο, Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά μεσοεπιθετικά και Ελ Αραμπί στην κορυφή.

Από την άλλη, ο Χένινγκ Μπεργκ παρέταξε με 4-3-3, με τον Φαμπιάνο στα δοκάρια, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ. Λέτσιακς στην άμυνα, Κουσουλός, Γκόμες, Τζιόνης στο κέντρο και Παπουλής, Ντούρις, Μποτεάκ στην επίθεση.

Με πολύ καλό ρυθμό άρχισε το παιχνίδι, με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τις δύο ομάδες να κάνουν ευκαιρίες. Προς το τέλος του ημιχρόνου, ο ρυθμός έπεσε, οι «ερυθρόλευκοι» πίεζαν, με τους γηπεδούχους πλέον να κλείνονται πίσω και να προσπαθούν να βγουν με αντεπιθέσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός ήταν με πιο πεσμένος, ο Ολυμπιακός όμως ήταν εκείνος που κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Καθώς, παρά το γεγονός ότι οι Κύπριοι κυνηγούσαν το σκορ, οι Πειραιώτες είχαν την κατοχή και έκαναν τις ευκαιρίες.

Κορυφαίος του αγώνα, ήταν ο Φαμπιάνο, μιας και με τις επεμβάσεις του γλίτωσε την Ομόνοια, όχι μόνο από την ήττα, αλλά ενδεχομένως και μεγάλη σε έκταση.

Η Ομόνοια ξεκίνησε με δύο κόρνερ και τον Σα να διώχνει τη μπάλα. Ωστόσο ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που απείλησε ουσιαστικά πρώτος. Αρχικά στο 3’ με το σουτ του Βαλμπουενά που μπλόκαρε ο Φαμπιάνο και στο 5’ όταν ο Ελ Αραμπί μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε τον Φαμπιάνο που απέκρουσε και στη δεύτερη προσπάθειά του, η άμυνα έδιωξε.

Ένα λεπτό μετά, οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτυρήθηκαν για τράβηγμα στον Ελ Αραμπί μέσα στην περιοχή, ενώ το ριπλέι δεν ήταν ξεκάθαρο. Και στο 8’ ο Παπουλής σούταρε με τη μπάλα να περνά εκτός.

Στο 15’ ο Μπα έκοψε σωτήρια με τάκλιν στην περιοχή επικίνδυνη επίθεση της Ομόνοιας, ενώ στο 17’ ο Καμαρά σούταρε έξω από την περιοχή αλλά ήταν άστοχο.

Στο 19’ ύστερα από κακό διώξιμο του Λανγκ, πήρε τη μπάλα ο Καμαρά, ντρίπλαρε, την έδωσε στον Ραντζέλοβιτς, ο οποίος πλάσαρε με εξωτερικό φάλτσο αλλά κατέληξε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Φαμπιάνο.

Στο 24’ ο Τζιωνής σούταρε σχεδόν από τη γωνία της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

Στο 33’ μετά από σέντρα και κακή εκτίμηση του Μπα, η μπάλα έφτασε στον Μποτεάκ, με τον Σεμέδο να σώζει με τάκλιν.

Στο 44’ ο Χολέμπας μπήκε από τα αριστερά, έκανε συρτό σουτ, το οποίο μπλόκαρε ο Φαμπιάνο.

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με την εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ που πέρασε λίγο δίπλα από τα δοκάρια του Σα. Στο 51’ ο Μποτεάκ σούταρε ξανά έξω από την περιοχή, με τον Σα να μπλοκάρει.

Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σουτ του Καμαρά στο 54’ λίγο έξω από την περιοχή, που κόντραρε και βγήκε κόρνερ. Στο 58’ ο Χολέμπας έβγαλε σέντρα, ο Ελ Αραμπί έκανε κεφαλιά εκτός ισορροπίας κερδίζοντας το κόρνερ. Στην εκτέλεση, Ελ Αραμπί και Καμαρά δεν έπιασαν καλές κεφαλιές.

Στο 61’ ο Καμαρά έκανε ωραία κίνηση, σούταρε με φάλτσο εκτός περιοχής, με τον Φαμπιάνο να τινάζεται και να διώχνει σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση, η μπάλα έφτασε στον Χολέμπας που σούταρε, αλλά μπλόκαρε ο Φαμπιάνο.

Στο 65’ ο Βαλμπουενά έστρωσε στον Μπουχαλάκη, αυτός πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε στα σώματα, έφτασε στον Ελ Αραμπί που προσποιήθηκε αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει και στη συνέζεια ο Ραντζέλοβιτς σούταρε πάνω στον Φαμπιάνο. Στο 68’ ο Ελ Αραμπί πήγε να γυρίσει μέσα στη μικρή περιοχή, αλλά η άμυνα έδιωξε.

Στο 77’ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, ο Φαμπιάνο έπεσε και έδιωξε.

Στο 79’ ο Καμαρά μπήκε στην περιοχή από το πλάι, αλλά το σουτ που έκανε δεν ήταν καλό. Στο 81’ ο Ελ Αραμπί σούταρε από μακριά με τον Φαμπιάνο να μπλοκάρει. Ενώ ένα λεπτό μετά, η μπάλα στρώθηκε στον Μασούρα, που πλάσαρε με τον τερματοφύλακα της Ομόνοιας να αποκρούει. Στο 87’ ο Εμβιλά σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Κούσουλο για να διώξει τελικά ο Φαμπιάνο σε κόρνερ. Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπα έπιασε μια άστοχη κεφαλιά μετά από κόρνερ.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέτσιακς, Κούσουλος, Γκόμες, Τζιωνής (84’ Σενέ), Παπουλής (70’ Ασάντε), Ντούρις (70’ Κακουλής), Μποτεάκ

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Χολέμπας, Μπα, Σεμέδο, Εμβιλά, Καμαρά (90’+2′ Καφού), Μπουχαλάκης, Ραντζέλοβιτς (74’ Μασούρας), Βαλμπουενά (90’+2′ Φορτούνης), Ελ Αραμπί