“Διπλό” της Ουνιόν στο Χοφενχάιμ

Με νίκη απέδρασε η Ουνιόν Βερολίνου από το Χοφενχάιμ, παίρνοντας το πρώτο της διπλό στη Μπουντεσλίγκα.

Στο κλείσιμο της αυλαίας της 6ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα η Χοφενχάιμ ηττήθηκε με 1-3 από την Ουνιόν Βερολίνου και δεν θυμίζει σε τίποτα την ομάδα που ήταν στις θέσεις του Γιουρόπα Λιγκ την προηγούμενη σεζόν.

Στο πρώτο μέρος η Χοφενχάιμ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιούργησε ρήγματα στην περιοχή της Ουνιόν, αλλά η αργές τελικές αποφάσεις στέρησαν ένα τέρμα στην γηπεδούχο. Από την πλευρά της Ουνιόν ήταν παθητική και δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Μπόουμαν με εξαίρεση την ευκαιρία του Γκρίεσμπεκ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε εξαιρετικά για την Ουνιόν που κέρδισε πέναλτι και κόκκινη κάρτα στο 60′ και πέτυχε τέρμα με τον Κρούζε, αλλά η Χοφενχάιμ με τον Νταμπούρ κατάφερε την ισοφάριση αλλά η Ουνιόν με δύο γκολ στο 85′ και το 94′ πήρε με χαρακτήρα αυτή την νίκη.

Στο 12′ ο Ρούντι μπήκε στην περιοχή της Ουνιόν, αλλά το σουτ του έκανε κόντραρε πάνω στους αμυντικούς, την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Νταμπούρ τρία λεπτά αργότερα.

Ο Νταμπούρ ήταν αποδέκτης και στις επόμενες μεγάλες ευκαιρίες της Χοφενχάιμ. Αρχικά, ο υψηλόσωμος επιθετικός σημάδεψε το δοκάρι στο 16′ με όμορφο τελείωμα.

Στο 37′ ο Ισραηλινός επιθετικός απείλησε την εστία της Ουνιόν με σουτ εκτός περιοχής που έφυγε λίγο άουτ και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η κεφαλιά του ανάγκασε τον Λουθ σε μια εξαιρετική επέμβαση.

Η Ουνιόν το μοναδικό που είχε κάνει ήταν η κεφαλιά του Γκρίεσμπεκ που έδιωξε ο Μπάουμαν.

Στο 58′ ο Σκοβ που είχε περάσει ως αλλαγή από το 34′ έκανε ένα απρόσεκτο και επικίνδυνο μαρκάρισμα πάνω στον Φρίντριχ εντός περιοχής, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και έδωσε πέναλτι στην Ουνιόν που μετέτρεψε σε τέρμα ο Κρούζε στο 60′.

Η Χοφενχάιμ πάλεψε στην συνέχεια και βρήκε την ισοφάριση με τον Νταμπούρ στο 80′ που εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Ανταμιάν και νίκησε τον Λουθ.

Όμως, η Ουνιόν δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και πήρε την νίκη με το γκολ του Πογιανγκπάλο στο 85ο λεπτό. Ο Φιλανδός βρέθηκε σε πολύ καλή θέση εντός περιοχής και έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του Βερολίνου.

Το τελικό 1-3 έγραψε ο Τεουσέ στο 94′ ύστερα από ασίστ του Κρούζε σε υποδειγματική αντεπίθεση.

Σκόρερ: Νταμπούρ 80′ – Κρούζε 60′, Πογιανγκπάλο 85′, Τεουσέ 94′

Κίτρινες: Μπάουμγκάρτνερ 90′ – Λουθ 63′, Γκρίεμπεκ 71′

Κόκκινες: Σκοβ 58′

Χοφενχάιμ: Μπάουμαν, Πος(Σκοβ 34′), Βοκντ, Αγκούμπα, Ρούντι, Σαμασέκου, Γκέϊγκερ(Μπάουμγκάρτνερ 62′), Γκρίλις(Κλάους 82′), Σεσενιόν, Νταμπούρ(Γκασίνοβιτς), Μπελφοντίλ(Ανταμιάν 62′)

Ουνιόν Βερολίνου: Λουθ, Χούμπνερ, Φρίντριχ, Κνότσε, Λένζ, Γκρίεσμπεκ(Μπάλτερ 87′), Άντριτς, Ρίεσον(Γκίσελμαν 87′), Κρούζε, Γκέντνερ(Τεουσέ 83′), Αβονίγι (Πογιανγκπάλο 77′)