«Έσπασε το ρόδι» η Φούλαμ, εκπληκτική Λέστερ

Για την έβδομη αγωνιστική της Premier League, η Φούλαμ επιτέλους νίκησε, ενώ η Λέστερ ήταν καταιγιστική στην έδρα της Λιντς.

Με τον πλέον εμφατικό τρόπο επέστρεψε στις νίκες η Λέστερ, καθώς πέρασε με άνεση από το «Έλαντ Ρόουντ» με 1-4, στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της έβδομης αγωνιστικής της Premier League.

Η Λιντς με νίκη είχε την δυνατότητα να προσπεράσει την Λέστερ, ωστόσο το σύνολο του Ρότζερς κατάφερε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους χάρη στα δύο γρήγορα γκολ των Μπαρνς (3’) και Τίλεμανς (21’). Ουσιαστικά την νίκη «κλείδωσαν» στην επανάληψη ο Βάρντι (76’) και το δεύτερο προσωπικό γκολ του Τίλεμανς (90+1’, πέναλτι).

Στη δεύτερη θέση με 15 βαθμούς η Λέστερ, που έχει και το απόλυτο των νικών μακριά από την έδρα της με τέσσερις στις τέσσερις νίκες. Τέλος η Λιντς υπέστη την τρίτη ήττα της στο πρωτάθλημα και έμεινε στους δέκα βαθμούς και την 12η θέση.

Η πρώτη καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ήταν για τη Λιντς στο 2ο λεπτό, όταν ο Μπάμφορντ έπιασε την κεφαλιά με τον Σμάιχελ να μπλοκάρει.

Ένα λεπτό μετά η Λέστερ κατόρθωσε να ανοίξει το σκορ. Όλα άρχισαν από την μακρινή πάσα του Φουκς για τον Μπαρνς, την οποία ο αμυντικός της Λιντς, ο Κοχ δεν υπολόγισε σωστά με αποτέλεσμα να γυρίσει απρόσεκτα πίσω για τον Βάρντι, ο οποίος με την σειρά του έδωσε στον Μπαρνς που είχε ακολουθήσει τη φάση και πέτυχε σε κενή εστία το 0-1.

Στο 12ο λεπτό πάλι ο Μπαρνς, επιχείρησε το σουτ αυτή την φορά, το οποίο απέκρουσε σε κόρνερ ο Μεσλιέρ.

Στο 21’ ο Πρατ έκανε την σέντρα, ο Βάρντι πήρε την κεφαλιά, την οποία απομάκρυνε σε πρώτο χρόνο ο Μεσλιέρ, όμως η μπάλα έμεινε «ζωντανή» στην περιοχή και ο Τίλεμανς με πλασέ έγραψε το 0-2, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια.

Σχεδόν αμέσως με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η Λιντς κατάφερε να μειώσει σε 1-2. Μετά από κόρνερ, ο Ντάλας έκανε κάτι σαν σέντρα σουτ που μπέρδεψε όλη την άμυνα των «Αλεπούδων» και ο Σμάιχελ απλώς είδε την μπάλα στα δίχτυα του.

Στο 56’ εκ νέου ένα σουτ από τον Ντάλας κατέληξε στην συμβολή των δύο δοκαριών του Δανού κίπερ.

Στο 76’ μία υποδειγματική επίθεση της Λέστερ και μετά από συνεργασία των Μάντισον, Ιντέρ η μπάλα έφτασε στο Βάρντι και ο Άγγλος τελείωσε άψογα την φάση για το 1-3. Τόσο απλά, τρεις πάσες και γκολ.

Λίγα λεπτά μετά, ο Βάρντι βγήκε σε τετ α τετ με τον Μεσλιέρ, αλλά το πλασέ του έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Λέστερ κέρδισε πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε ο Τίλεμανς για το τελικό 1-4.

Λιντς (Μπιέλσα): Μεσλιέρ, Άιλινγκ, Κοχ, Κούπερ, Ντάλας (81’ Αλιόσκι), Κλιτς, Έλντερ Κόστα, Πάμπλο Ερνάντεζ (67’ Ρόμπερτς), Σάκλετον (46’ Ποβέντα), Χάρισον, Μπάμφορντ.

Λέστερ (Ρότζερς): Σμάιχελ, Τζάστιν, Φοφανά, Φουκς, Άλμπρινκτον, Τίλεμανς, Μεντί, Τόμας, Πράτ (63’ Μάντισον), Μπαρνς (71’ Ουντέρ), Βάρντι.

Φούλαμ- Γουέστ Μπρομ 2-0

Έπρεπε να περάσουν επτά αγωνιστικές, για να πανηγυρίσει η Φούλαμ το τρίποντο της νίκης. Τα γκολ των Μπόμπυ Ρίντ με κεφαλιά στο 26ο λεπτό και του Όλα Έινα με σουτ στο 30’ έθεσαν τις βάσεις από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, ώστε να έρθει η πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα απέναντι στην Γουέστ Μπρομ στο «Κρέιβεν Κότατζ».

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο, η Φούλαμ ήταν σαφώς καλύτερη από την αντίπαλο της, παρόλο που μόλις στο 2ο λεπτό το σουτ του Τάουνσεντ «τράνταξε» το οριζόντιο δοκάρι του Αρεολά. Στο 26’ έπειτα από κεφαλιά ασίστ του Μίτροβιτς, ο Ρίντ εκ νέου το κεφάλι σκόραρε για το 1-0, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Έινα με άπιαστο σουτ, «εκτέλεσε» για δεύτερη φορά τον Τζόνστοουν.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο και ήταν αρκετά πιο ισορροπημένο. Η κατοχή ήταν υπέρ των φιλοξενούμενων, αλλά παρόλα αυτά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη φάση, απέναντι στην «σκληροτράχηλη» άμυνα των «Κότατζερς». Η μοναδική στιγμή άξια αναφοράς ήταν αυτή στο 81ο λεπτό, όταν ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι υπέρ της Φούλαμ. Ωστόσο με τη βοήθεια του VAR, ο ρέφερι Χούπερ ανακάλεσε την αρχική του απόφαση, κάτι που δεν σήκωσε αντίρρηση από τις δύο ομάδες.

Με την συγκεκριμένη νίκη της, η Φούλαμ (17η θέση) πανηγύρισε ένα μεγάλο τρίποντο και ταυτόχρονα το συνδύασε με την πρώτη της νίκη στη σεζόν. Στους τέσσερις βαθμούς πλέον το σύνολο του Σκοτ Πάρκερ.

Στον αντίποδα, η Γουέστ Μπρομ των τριών βαθμών (18η θέση) και του σε δυσχερή θέση Σλάβεν Μπίλιτς, έμεινε σε ακόμα μία αναμέτρηση με άδεια χέρια και θα πρέπει να περιμένει μέχρι την επόμενη αγωνιστική, για να δει αν θα μπορέσει να κάνει σεφτέ και να πάρει την πρώτη της νίκη στο νέο πρωτάθλημα.

Φούλαμ (Πάρκερ): Αρεολά, Έινα, Άντερσεν, Ανταραμπιόγιο, Ρόμπινσον, Ανγκισά, Λεμινά (Χ. Ριντ), Μπόμπυ Ριντ (85’ Καβαλέιρο), Κέρνεϊ, Λούκμαν (90’ Μπράιαν), Μίτροβιτς

Γουέστ Μπρομ (Μπίλιτς): Τζόνστοουν, Τάουνσεντ, Ατζάγι, Ιβάνοβιτς, Φύρλονγκ, Κροβίνοβιτς (70’ Φίλιπς), Ντιανγκανά, Γκάλαχερ, Λίβερμορ (56’ Σόγερς), Περέιρα (56’ Κάλουμ Ρόμπινσον), Γκραντ.