Δώνης: «Υπάρχει συμμορία που δεν σέβεται την προσπάθειά μας»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Γιώργος Δώνης, στη συνέντευξη τύπου μετά το τέλος του αγώνα με τον ΠΑΟΚ, ξέσπασε για την διαιτησία και για την αντιμετώπισή της προς την ομάδα του.

Αναλυτικά όσα δήλωσε:

«Έχουμε πολύ μεγάλη πρόοδο ως ομάδα. Κερδίζοντας και τον Πανιώνιο και τον Ατρόμητο, με την Ξάνθη μας έκλεψαν το ματς, δεν το χάσαμε. Με την ΑΕΛ πάλι έγιναν περίεργα πράγματα. Για το πρότζεκτ που εμείς λειτουργούμε αυτό είναι πολύ σημαντικό. Επειδή ξέρω πως λειτουργεί το ελληνικό ποδόσφαιρο, εμένα με νοιάζει ο Παναθηναϊκός. Δεν με νοιάζει ούτε ο Ολυμπιακός με τον οποίο επίσης φέραμε ισοπαλία ούτε ο ΠΑΟΚ.

Υπάρχει συμμορία που δεν σέβεται την προσπάθειά μας. Δεχόμαστε γκολ με τη Λαμία ενώ έχει γίνει πέναλτι. Δίνει μπουνιά ο Μανιάτης στον παίκτη μας δεν δίνεται κόκκινη, μπουνιά του Ουάρντα δεν ήταν πολύ δυνατή. Παραμένει και πάλι η ΑΕΛ με 11. Πάμε στην Ξάνθη, γκολ κανονικό δεν μετράται. Με την Ξάνθη που δεχθήκαμε γκολ οφσάιντ, εκείνοι οι κύριοι γιατί δεν πήγαν στο VAR; Να πάμε στο ματς με τον ΟΦΗ, που το δεύτερο γκολ τους ήταν οφσάιντ. Οι περισσότεροι θα πουν ότι φταίει η διοίκηση. Τι να κάνει η διοίκηση, να στήνει τους διαιτητές; Και εμείς μπορούμε να κάνουμε τραμπουκισμούς όπως μας κάνουν. Είμαστε άνθρωποι. Είναι κρίμα για τα παιδιά που δουλεύουν σκληρά. Δεν είναι δυνατόν να μας κλέβουν. Δεν μιλάω για το σημερινό παιχνίδι, αλλά για τις 9 αγωνιστικές.

Σταματήστε και οι δημοσιογράφοι του Παναθηναϊκού ότι για όλα φταίει ο Αλαφούζος. Αν είμαστε συνεχώς σε μιζέρια και εσωστρέφεια δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα. Εγώ ήρθα στην ομάδα γιατί έτσι μεγάλωσε η οικογένειά μου. Αυτό πρέπει να μας κάνει τους Παναθηναϊκούς να συσπειρωθούμε. Η ιστορία είναι που πρέπει να φτάσει ο Παναθηναϊκός σε 4-5 παιχνίδια. Για το σημερινό ματς κάναμε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήμασταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο, καταφέραμε και πάλι να προηγηθούμε και στο τέλος ο ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει. Τα παιδιά πρέπει να μην κοιτάνε το δέντρο αλλά το δάσος. Έχουμε κάνει αρκετά λάθη και θα μπορούμε η ομάδα να βρίσκεται ψηλότερα».