Ντόρτμουντ- Μάντσεστερ Σίτι: Με ανατροπή στους «4» οι Πολίτες

Η Μάντσεστερ Σίτι προκρίθηκε πανηγυρικά στa ημιτελικά του Champions League, κερδίζοντας τη Ντόρτμουντ στη Γερμανία με μεγάλη ανατροπή.

Για το δεύτερο παιχνίδι των προημιτελικών του Champions League, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 1-2 της Ντόρτμουντ, έχοντας πάρει τη νίκη με 2-1 και στο πρώτο παιχνίδι και πέρασε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το σκορ για τους Γερμανούς άνοιξε ο Μπέλινγκχαμ στο 15′, για να ισοφαρίσει ο Μαχρέζ στο 55′ και ο Φόντεν έφερε το ματς τούμπα, πετυχαίνοντας το νικητήριο γκολ στο 75ο λεπτό.

Στα ημιτελικά του Champions League θα αντιμετωπίσει την Παρί Σεν Ζερμέν.

Η Ντόρτμουντ ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και άνοιξε το σκορ μόλις στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Μπέλινγκχαμ επιχείρησε ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή που κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0 της ομάδας του. Η Μάντσεστερ Σίτι αντέδρασε και είχε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, στο 26′ με τον ο Κέβιν Ντε Μπρούινε, ο οποίος σούταρε από καλό σημείο, αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι Πολίτες συνέχισαν την πίεση και είχαν δύο ακόμα ευκαιρίες πριν από την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η πρώτη στο 32′ με τον Μαχρέζ που εκτέλεσε χαμηλά από κοντινή απόσταση, όμως ένας αμυντικός απομάκρυνε στην γραμμή και η δεύτερη στο 38′ με τον Ζιντσένκο, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά έπειτα από κόρνερ, αλλά πάλι στην πορεία βρέθηκε αμυντικός και έσωσε την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 54ο λεπτό, η Σίτι κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Τσαν, με την εκτέλεση να αναλαμβάνει ο Μαχρέζ, ο οποίος νίκησε τον Χιτζ από τα έντεκα βήματα και ισοφάρισε σε 1-1.

Οι Άγγλοι είχαν βρει ρυθμό πλέον μετά το γκολ και παραλίγο να πετύχουν κι άλλο τέρμα, στο 58′, όταν έπειτα από κόρνερ, ο Ρόντρι έκανε την κεφαλιά που κατέληξε όμως στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 69′, ο Ρόις έκανε μια εκτέλεση φάουλ, με τον Χούμελς να κάνει τη κεφαλιά, άουτ.

Η ομάδα του Γκουαρντιόλα πίεζε όλο και περισσότερο για την ανατροπή και προειδοποίησε στο 74′, με τον Ντε Μπρούινε που σούταρε από πλεονεκτική, όμως ο τερματοφύλακας της Ντόρτμουντ πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή επέμβαση.

Στην επόμενη ακριβώς φάση, στο 75ο λεπτό του αγώνα, ο Φόντεν έκανε ένα ωραίο σουτ, ελάχιστα έξω από την περιοχή και σκόραρε για το 1-2. φέρνοντας τούμπα το ματς. Από εκεί και μετά δεν συνέβη τίποτα άλλο και το 1-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού.

Κίτρινες: 39′ Μπέλινγκχαμ

Ντόρτμουντ (Τέρζιτς): Χιτζ, Γκερέιρο, Χούμελς, Ακαντζί, Μόρεϊ (81′ Τίγκες), Νταχούντ (75′ Αζάρ), Τσαν, Μπέλινγκχαμ (80′ Μπραντ), Ρόις, Κνάουφ (68′ Ρέινα), Χάαλαντ.

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόλκερ, Στόουνς, Ντιας, Ζιντσένκο, Γκουντογκάν, Ντε Μπρούινε, Ρόντρι, Μαχρέζ (88′ Στέρλινγκ), Φόντεν, Σίλβα.