Λίβερπουλ- Ρεάλ Μαδρίτης: «Βασιλική» πρόκριση στο Άνφιλντ

Με τους Κουρτουά και Νάτσο πρωταγωνιστές η Ρεάλ Μαδρίτης κράτησε το μηδέν στο Άνφιλντ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League

Στο Άνφιλντ, Λίβερπουλ και Ρεάλ Μαδρίτης έμειναν στο μηδέν (0-0) για τα προημιτελικά του Champions League και η Ρεάλ πήρε την πρόκριση χάρη στο 3-1 του Αλφρέντο Ντι Στέφανο και θα αντιμετωπίσει την Τσέλσι στα ημιτελικά.

O αγώνας:

Στον μεγάλο αυτόν ημιτελικό ο Γιούγκερν Κλοπ επέλεξε τον Άλισον κάτω από τα δοκάρια, τους Φίλιπς και Κάμπακ στα στόπερ, δεξιά τον Άρνολντ, αριστερά τον Ρόμπερτσον, στο άξονα της μεσαίας γραμμής οι Φαμπίνιο, Βάϊναλντουμ και Μίλνερ με τους Σαλάχ και Μανέ δεξιά και αριστερά αντίστοιχα του Φιρμίνο.

Στην αντίπερα όχθη ο φιλοξενούμενος Ζινεντίν Ζιντάν παρέταξε την ομάδα με τους Κουρτουά στο τέρμα τους Βαλβέρδε, Μιλιτάο, Νάτσο και Μεντί από τα δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα, την “Αγία” τριάδα των Κρόος, Κασεμίρο και Μόντριτς στο κέντρο και οι Βινίσιους και Ασένσιο πλαισίωσαν τον Καρίμ Μπενζεμά.

Όπως ήταν φυσικό η Λίβερπουλ θα κυνηγούσε ένα τέρμα από νωρίς και μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι. Οι “Reds” δημιούργησαν την πρώτη τους καλή στιγμή με το γύρισμα του Μανέ στον ολομόναχο Σαλάχ που από το σημείο του πέναλτι έκανε το πλασέ χαμηλά και είδε τον Κουρτουά να του λέει ένα μεγαλοπρεπές “όχι” με τα πόδια.

Η Λίβερπουλ παρέμεινε ψηλά έχοντας την κατοχή της μπάλας και πιέζοντας την Ρεάλ και λίγο έλειψε να εξαργυρώσει την υπεροχή της με την προσπάθεια του Μίλνερ στο 11′ που έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κουρτουά.

Στην συνέχεια, οι Μερένχες ισορρόπησαν την κατάσταση και είχαν σημαντική ευκαιρία με την ενέργεια του Μπενζεμά που ταλαιπώρησε τον Κάμπακ και το σουτ του Γάλλου στράικερ βρήκε στο δοκάρι με την συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα.

Μετά από ένα άγονο εικοσαλεπτό στο ματς με λάθη επί λαθών μεταξύ των δύο ομάδων, η Λίβερπουλ είχε δύο ευκαιρίες μέσα σε ισάριθμα λεπτά. Πιο συγκεκριμένα, στο 41′ ο Μανέ μετά από εξαιρετική πάσα του Βάϊναλντουμ βρήκε τον Σαλάχ που σούταρε ψηλά, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Άρνολντ εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα της Ρεάλ μπήκε στην περιοχή έσπασε στον Βάϊναλντουμ που από πλεονεκτική θέση πλάσαρε ψηλά.

Έπειτα την ανάπαυλα η Λίβερπουλ επέστρεψε στον αγωνιστικό έχοντας την κατοχή της μπάλας και με στόχο ένα γρήγορο τέρμα που θα την έβαζα ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης και έτσι έχασε σημαντική ευκαιρία στο 46′ με τον Φιρμίνο. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός κοντρόλαρε μέσα στην περιοχή γύρισε το σώμα του και πλάσαρε πάνω στον ανίκητο σε ακόμα μία φορά Τιμπό Κουρτουά.

Η αμέσως επόμενη καλή στιγμή του ματς στο 57′ ήταν εκ νέου για την Λίβερπουλ με τον Φιρμίνο που σούταρε εκτός περιοχής αλλά δεν βρήκε εστία το δυνατό τελείωμα που επιχείρησε.

Ωστόσο, η Ρεάλ είχε την πιο σημαντική στιγμή με τον Βινίσιους στο 66ο λεπτό. Ο νεαρός εξτρέμ δέχτηκε μια μακρυνή πάσα από τον Βαλβέρδε μπήκε στην περιοχή αλλά ο Άλισον έκανε μεγάλη επέμβαση στο πλασέ του Βραζιλιάνου και στην συνέχεια έπεσε στα πόδια του Μπενζεμά και μάζεψε την μπάλα.

Τρία λεπτά αργότερα, σε μία Βραζιλιάνικη μονομαχία ο Φιρμίνο βρέθηκε απέναντι από την εστία αλλά ο Μιλιτάο με σωτήρια επέμβαση γλιτώνει την Ρεάλ από ένα τέρμα.

Στο 71′ οι κόκκινοι του Μερσεϊσάιντ έχασαν τεράστια φάση με τον Ζότα να αποφεύγει τον Βαλβέρδε, να είναι σε θέση τετ-α-τετ αλλά ο Βέλγος κίπερ της Βασίλισσας κράτησε το μηδέν.

Στο 81′ η Ρεάλ Μαδρίτης έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει ένα τέρμα με τον Καρίμ Μπενζεμά. Ο Μεντί σέντραρε από τα δεξιά εκεί που ήταν ο Μπενζεμά αλλά η κεφαλιά του έφυγε ψηλά.

Στην τελευταία ευκαιρία του παιχνιδιού ο μοιραίος Μοχάμεντ Σαλάχ πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά πλάσαρε πάνω στον Κουρτουά.

Κίτρινες: Ρόμπερτσον 25′, Φίλιπς 59′ – Κασεμίρο 25′

Λίβερπουλ (Κλόπ): Άλισον, Καμπάκ(Ζότα 60′), Φίλιπς, Άρνολντ, Ρόμπερτσον, Μίλνερ(Αλκάνταρα 60′), Φαμπίνιο, Βάϊναλντουμ, Μανέ(Τσάμπερλεϊν 82′), Σαλάχ, Φιρμίνο(Σακίρι 82′)

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζιντάν): Κουρτουά, Μιλιτάο, Νάτσο, Βαλβέρδε, Μεντί, Κρόος(Οντριοθόλα 72′), Μόντριτς, Κασεμίρο, Ασένσιο(Ίσκο 82′), Βινίσιους(Ροντρίγκο 72′), Μπενζεμά