“Δραπέτευσε” με το διπλό η Κρίσταλ Πάλας από το Μπράιτον

Η Κρίσταλ Πάλας δραπέτευσε με το διπλό από την έδρα της Μπράιτον, παρά την ανωτερότητα των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο.

Για την 25η αγωνιστική της Premier League, η Κρίσταλ Πάλας επικράτησε στην έδρα της Μπράιτον με 1-2 και βρίσκεται στην 13η θέση έχοντας 32 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι είναι στη 14η με 30 βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε για την Κρίσταλ ο Ματετά στο 28′ και για την Μπράιτον ισοφάρισε ο Βέλτμαν στο 55′ και στη τελευταία φάση, στο 90+5′, 0 Μπεντέκε έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Η πρώτη φάση του που παιχνιδιού έγινε στο 10ο λεπτό, όταν ο Αλζάτε πάτησε περιοχή και σούταρε, αλλά η προσπάθειά του κόντραρε και στη συνέχεια στρώθηκε στον Μπισούμα, του οποίου το τελείωμα κατέληξε απελπιστικά άουτ.

Αρκετά λεπτά αργότερα στο 26′, ο Τροσάρντ επιχείρησε ένα σουτ από μέση απόσταση, χωρίς ωστόσο να βρει εστία.

Στην επόμενη ακριβώς φάση στο 28′, ο Αγιού έκανε τη σέντρα και ο Ματετά με ένα εξαιρετικό βολ-πλανέ, σκόραρε για το 0-1 της Κρίσταλ Πάλας.

Μετά το γκολ των φιλοξενούμενων τίποτα άλλο δεν συνέβη και το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο πλέον, στο 55′, ο Γουέλμπεκ σούταρε, με την άμυνα να πορεία προς τα τέρμα, όμως ο Βέλτμαν πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε για το 1-1 της Μπράιτον.

Σε μια φάση διαρκείας στο 62′, ο τερματοφύλακας της Κρίσταλ Πάλας, ο Γκουάιτα, έκανε τρεις σωτήριες επεμβάσεις σταματώντας πρώτα το σουτ του Τροσάρντ, τον Γουάιτ, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ και την προσπάθεια του Γουέλμπεκ.

Η πολιορκία των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 71ο λεπτό ο Λάλανα σούταρε από καλό σημείο αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Όλα έδειχναν ότι το ματς θα έληγε ισόπαλο, όμως στο 90+5′ στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Μπεντέκε βρήκε χώρο στην περιοχή με ωραία κίνηση και εκτέλεσε για το 1-2 της ομάδας του, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 53′ Μπερν, 85′ Βέλτμαν

Μπράιτον (Πότερ): Σάντσες, Μπερν, Ντανκ, Γουάιτ, Βέλτμαν, Μπισούμα, Αλζάτε (46′ Γουέλμπεκ), Γκρος (81′ Γιάχανμπακς), Μακ Άλιστερ (68′ Λαλάνα), Τροσάρντ, Μοπάι.

Κρίσταλ Πάλας (Χόντσον): Γκουάιτα, Γουάρντ, Κουγιάτε, Κέιχιλ, Μίτσελ, Ρίντεβαλντ, Έζε (90+1′ ΜακΚάρθι), Μιλιβόγιεβιτς, Τάουνσεντ, Ματετά (75′ Μπεντέκε), Αγιού.