Με ιδιαίτερη άνεση ανέβηκε στην 3η θέση η Σεβίλλη

Με “σβηστές μηχανές” πήρε την 7η διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα η Σεβίλλη στο Ελ Σαδάρ

Η Σεβίλλη επικράτησε με 0-2 της Οσασούνα στην Παμπλόνα, στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής της Λα Λίγκα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι καθ’όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο η Οσασούνα πέτυχε την πρώτη μεγάλη στιγμή του παιχνιδιού. Πιο συγκεκριμένα στο 4′ λεπτό, ο Οϊέρ πήρε μια κεφαλιά μέσα στην περιοχή, όμως η μπάλα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Μπόνο.

Η Σεβίλλη άνοιξε το σκορ στο 19′ λεπτό με τον Κάρλος. Ο έμπειρος στόπερ προωθήθηκε σε ένα κόρνερ της ομάδας του, πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Πιρόν κάνοντας το 0-1.

Καμία άλλη ευκαιρία δεν έλαβε χώρα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ τέσσερα λεπτά μετά την επανέναρξη του αγώνα, η Σεβίλλη πέτυχε το τελικό 0-2. Ο Μουνίρ με ωραία προσωπική ενέργεια έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην φάση, ενώ μοίρασε στον Ντε Γιόνγκ, ο οποίος εκτέλεσε άψογα τον Πιρόν, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κυριαρχούν εντός του αγωνιστικού χώρου, παρόλα αυτά το παιχνίδι ήταν άκρως ελλιπές σε φάσεις και το θέαμα ήταν απειροελάχιστο.

Η Σεβίλλη συνέχισε το πολύ καλό σερί της στη Λα Λίγκα και ανέβηκε στην 3η θέση με 48 βαθμούς, ενώ η Οσασούνα παρέμεινε στην 13η θέση με 25 βαθμούς.

Σκόρερ: 19′ Κάρλος, 49′ Ντε Γιόνγκ

Κίτρινες: Μουνίρ, Βιντάλ, Τζόρνταν, Τόρο

Οσασούσα (Αρασάτε): Πιρόν, Βιντάλ (80′ Πέρες), Ερνάντες, Γκαρσία, Σάντσεθ, Οϊέρ (65′ Μπράσανατς), Τόρο, Μονκαγιόλα, Μπάρτζα (64′ Μοράλες), Μπούντιμιρ (84′ Αντριάν), Γκαρθία (64′ Καλέρι)

Σεβίλλη (Λοπετέγκι): Μπόνο, Ρέκικ, Κάρλος, Κουντέ, Νάβας, Τζόρνταν (87′ Γκούντελι), Φερνάντο, Τόρες (66′ Ράκιτιτς), Σούσο (66′ Βιδάλ), Ντε Γιόνγκ (80′ Εν-Νεσίρι), Μουνίρ (80′ Γκόμες)