Σούπερ Καπ Ουκρανίας: Νικήτρια η Ντιναμό Κιέβου επί της Σαχτάρ Ντόνετσκ

Η Ντιναμό Κιέβου κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ουκρανίας απέναντι στη Σαχτάρ Ντόνετσκ.

Το Σούπερ Καπ Ουκρανίας κατέκτησε η Ντιναμό Κιέβου, καθώς νίκησε με 1-3 την τυπικά γηπεδούχο Σαχτάρ Ντόνετσκ, στο Ολιμπίνσκι του Κιέβου.

Στο 20′ λεπτό η Ντιναμό Κιέβου άνοιξε το σκορ με την κεφαλιά του Ντε Πένια ύστερα από σέντρα του Σίντορτσουκ.

Στο 31′ έγινε το 0-2, ο Γκέρσον πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, βρέθηκε μπροστά από τον Πιατόφ και έσκαψε την μπάλα πάνω από τον βετεράνο τερματοφύλακα.

Η Σαχτάρ ξαναμπήκε στο παιχνίδι στο 38′, ο Τετέ έκανε το γύρισμα, ο Μοράις πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για την μείωση του σκορ.

Το τελικό 1-3 έγραψε ο Σολ στο 83′. Ο Αντριεύσκι έκανε κίνηση από τα δεξιά, γύρισε ψηλοκρεμαστά και ο Σολ με κεφαλιά έδωσε τον τίτλο στην Ντιναμό Κιέβου.