Προκρίθηκε με το «σπαθί» του ο ΠΑΟΚ

Με πρωταγωνιστή τον Χρήστο Τζόλη, ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Champions League, νικώντας τη Μπεσίκτας.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 της Μπεσίκτας στην Τούμπα, για τον β’ προκριματικό γύρο του Champions League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Χρήστος Τζόλης που σημείωσε δύο γκολ και έκανε μία ασίστ. Τα γκολ του ΠΑΟΚ σημείωσαν ο Τζόλης με δύο τέρματα και ένα ο Πέλκας, ενώ για τους Τούρκους είχε μειώσει ο Λάριν. Χαμένο πέναλτι είχε ο Άκπομ.

Με αυτή τη νίκη, εκτός από την πρόκριση στην επόμενη φάση και στον τρίτο προκριματικό γύρο της κορυφαίας διοργάνωσης, ο ΠΑΟΚ εξασφάλισε σίγουρα την παρουσία του στους ομίλους του Europa League.

Δυνατά ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ, πιέζοντας τη Μπεσίκτας, ώστε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και τα κατάφερε, καθώς άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό. Ο Σβαμπ βρήκε με ωραία μπαλιά τον Γιαννούλη και αυτός “έκοψε” ωραία στον Τζόλη, ο οποίος μέσα από την μικρή περιοχή, πλάσαρε εύστοχα, κάνοντας το 1-0.

Ο “Δικέφαλος του βορρά” συνέχισε την πίεση και έχοντας την ψυχολογία με το μέρος του, πέτυχε και τρίτο τέρμα. Στο 24′ ο Ακπόμ μετά από ωραία προσπάθεια, την κατάλληλη στιγμή, πάσαρε στον Τζόλη, ο οποίος πρόλαβε τον Ντεστάνογλου και έκανε το 2-0.

Μετά από έξι λεπτά ο ΠΑΟΚ πέτυχε και τρίτο τέρμα. Μετά από ωραία αντεπίθεση, η μπάλα βρέθηκε στον Τζόλη και αυτή την φορά έγινε δημιουργός, δίνοντας έτοιμο γκολ στον Πέλκα και σε κενή εστία, έκανε το 3-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου.

Η Μπεσίκτας βρήκε λύση και κατάφερε να μειώσει στο 37ο λεπτό. Η άμυνα του ΠΑΟΚ “κοιμήθηκε” και μετά από λάθος του Γιαννούλη, ο Λενς σέντραρε και ο Λάριν αμαρκάριστος και με ωραίο τελείωμα στην “καρδιά” της άμυνας της ελληνικής ομάδας, μείωσε σε 3-1.

Τρία λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι, μετά από “άτσαλο” μαρκάρισμα του Γουέλιντον στον Άκπομ. Ο επιθετικός του “δικεφάλου” ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο τερματοφύλακας των Τούρκων απέκρουσε, κρατώντας ζωντανή τη Μπεσίκτας.

Στο επόμενο λεπτό, η Μπεσίκτας βγήκε στην αντεπίθεση και ο Μπόιντ βρέθηκε απέναντι στον Ζίβκοβιτς, όμως ο επιθετικός των Τούρκων πλάσαρε άουτ.

Στο 43ο λεπτό ο Φερέιρα είδε τον Ροντρίγκο να τραυματίζεται και να γίνεται αναγκαστική αλλαγή, με τον Λημνιός να περνάει στο παιχνίδι.

Το 3-1 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με τον ΠΑΟΚ να βάζει γερές βάσεις πρόκρισης για την επόμενη φάση.

Στο δεύτερο μέρος, η Μπεσίκτας μένοντας πίσω στο σκορ, έγινε πιο πιεστική, ανέβηκε πιο ψηλά και έψαξε το γκολ, για να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε κυρίως με αντεπιθέσεις και να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους των Τούρκων.

Στο 49ο λεπτό ο Ν’Κούντου έχασε μεγάλη ευκαιρία σε τετ α τετ με τον Ζίβκοβιτς, όμως ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, απέκρουσε σωτήρια.

Στο 58′ ο Δικέφαλος έχασε μεγάλη ευκαιρία. Αρχικά ο Λημνιός σούταρε, ο Ντεστάνογλου απέκρουσε και στη συνέχεια ο Τζόλης πήρε το ριμπάουντ, σούταρε βιαστικά, με το σουτ να περνάει άουτ.

Στο 67′ νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, πάλι με τον Τζόλη, ο οποίος δοκίμασε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο τερματοφύλακας της Μπεσίκτας, απέκρουσε δύσκολα εκ νέου.

Η Μπεσίκτας είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως ήταν ανούσια, καθώς ο ΠΑΟΚ κάλυπτε τους χώρους στην άμυνα του και “χτυπούσε” με αντεπιθέσεις.

Ειδικά στο τελευταίο τέταρτο η τούρκικη ομάδα πίεσε αρκετά, όμως χωρίς αποτέλεσμα, καθώς η ελληνική ομάδα κράτησε το υπέρ της προβάδισμα και πέρασε στην επόμενη φάση.

Κίτρινες: Μιχαηλίδης, Ίνγκασον, Πέλκας, Ελ Καντουρί – Ν’Σακάλα

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Ροντρίγκο (44′ Λημνιός), Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Τζόλης (84′ Ζαμπά), Πέλκας (76′ Εσιτί), Άκπομ

Μπεσίκτας (Γιαλτσίν): Ντεστάνογλου, Ν’ Σακαλά (82′ Ναγίρ), Γουέλιντον, Βίντα, Λενς, Χούτσινσον, Γιουσάλ, Μπόϊντ (46′ Όζιαγιουπ), Μενσά (70′ Τοκούζ), Ν’ Κουντού, Λάριν