Νίκη στο «Ολιμπίνσκι» από την πρωταθλήτρια Σαχτάρ

Για το Ουκρανικό πρωτάθλημα η Ντιναμό Κιέβου γνώρισε την ήττα με 2-3 από την Σαχτάρ Ντόνετσκ στο «Ολιμπίνσκι».

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σε μπελάδες να κλειδώσει την 2η θέση ύστερα από την απώλεια βαθμών από την πρωταθλήτρια πλέον Σαχτάρ. Κατά την διάρκεια του πρώτου μέρους η ομάδα Λουίς Κάστρο είχε τον πάνω χέρι και πίεζε την άμυνα της Ντιναμό.

Το 0-1 το σημείωσε ο Τάρας Στεπανένκο στο 31’, στο 39’ ο Γεβχέν Κονοπλιάνκα έκανε το 0-2. Στην επανάληψη το σύνολο του Μικαιλιτσένκο μπήκε δυναμικά μειώνοντας σε 1-2 με τον Βέρμπιτς στο 51’, μετά το γκολ η Ντιναμό πάτησε γκάζι και έφερε το ματς στα ίσια 2-2 με δράστη τον Κάρλος Ντε Πένα στο 67’.  Ωστόσο οι πρωταθλητές δεν άφησε περιθώρια χαράς στην Ντιναμό και πήρε την νικη με τον Άλαν Πάρτικ να σημειώνει το τελικό 2-3.