Δύο ισοπαλίες και μία εξάρα στην Μπουντεσλίγκα

Δύο ισοπαλίες και μία εξάρα μας επιφύλασσε η σημερινή ημέρα για την 32η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Μπουντεσλίγκα.

Το μεσημέρι Σάλκε και Άουγκσμπουργκ μοιράστηκαν από έναν βαθμό σε μία λευκή ισοπαλία στην έδρα της πρώτης(0-0) ενώ αργότερα το Φράιμπουργκ – Φορτούνα Ντίσελντορφ έληξε 1-1 από το πρώτο ημίχρονο. Σκόρερ χρίστηκαν οι Γκρίφο(9′ πεν.) και Κοβάνσκι(31′) ενώ οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν για ένα ολόκληρο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο χάρης σε δεύτερη κίτρινη κάρτα του Χάμπερερ.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν υποδέχτηκε το απόγευμα την Άιντραχτ Φρανκφούρτης όπου και την διέσυρε με 6-1! Η Άιντραχτ παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές στο βασικό της σχήμα λόγω της επερχόμενης ημιτελικής αναμέτρησης του Γιουρόπα Λιγκ με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται αυτό στο έπακρον.

Το σκορ είχε διαμορφωθεί από το 36ο λεπτό της αναμέτρησης! Χάβερτζ(2′) και Μπραντ(13′) άνοιξαν τον χώρο των τερμάτων με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν απλά σε 2-1 με γκολ του Κόστιτς ένα λεπτό αργότερα(13′).

Εν συνεχεία μέσα σε 23′ λεπτά δύο τέρματα πέτυχε ο Αλάριο(23′, 34′), ένα ο Αρανγκίθ(28′) ενώ το κερασάκι στην τούρτα ήρθε με αυτογκόλ του Χίντερέγκερ στο 36′.