Δύσκολα και με ανατροπή ο ΠΑΟΚ τον ΟΦΗ

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-1 τον ΟΦΗ στην Τούμπα, για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ λιγκ.

Δύσκολη νίκη (πρώτη στα πλέι οφ) και με ανατροπή πέτυχε ο δικέφαλος του βορρά και ανέβηκε πάλι (προσωρινά) στη 2η θέση. Χωρίς νίκη ο ΟΦΗ στα πλέι οφ.

Οι Κρητικοί προηγήθηκαν με τον Νέιρα, όμως η “χρυσή αλλαγή” ο Τζόλης ισοφάρισε (πρώτο γκολ με την φανέλα του ΠΑΟΚ) και στο τέλος στις καθυστερήσεις του αγώνα με το πέναλτι του Άκπομ και το γκολ του Ελ Καντουρί, διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα (3-1). Δοκάρι είχε ο Ελ Καντουρί.

Την αναμέτρηση παρακολούθησε και ο νέος τεχνικός διευθυντής του ΠΑΟΚ, Όλαφ Ρέμπε.

Ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας την κατοχή της μπάλας και τον ρυθμό του παιχνιδιού, με τον ΠΑΟΚ να είναι κακός.

Στη συνέχεια ο δικέφαλος του βορρά ισορρόπησε το ματς, προσπάθησε να πιέσει και να δημιουργήσει φάσεις, αλλά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Στο 30ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του ΟΦΗ και συγκεκριμένα του Νέιρα, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη.

Στο 40ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου.  Ο Λάμπρου έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μάτος από τα δεξιά έκανε το γύρισμα με κεφαλιά στον Ελ Καντουρί, ο οποίος έκανε την προβολή, με τον Γουάιλι να αποκρούει και στη συνέχεια πάλι ο Ελ Καντουρί με κεφαλιά, αυτή την φορά, έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 45′ ο Άκπομ από την μικρή περιοχή, έκανε το σκαστό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι. Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο β’ μέρος, αν και ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα, ο ΟΦΗ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 49′. Ο Στάικος έκανε το μακρινό σουτ, ο Πασχαλάκης απέκρουσε, αλλά χωρίς να μπλοκάρει και ο Νέιρα εκμεταλλεύτηκε την κακή αντίδραση του Έλληνα τερματοφύλακα και με κοντινό πλασέ, έκανε το 0-1.

Η ομάδα του Φερέιρα, κατάφερε να απαντήσει γρήγορα και στο 58′ ο Τζόλης που μόλις είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο, ισοφάρισε σε 1-1, με σουτ στη κίνηση, μέσα από την περιοχή. Tο γκολ αρχικά ακυρώθηκε για οφ-σάιντ, αλλά το VAR, αποκατέστησε την δικαιοσύνη κι έγινε το 1-1.

Στο 72′ ο ΠΑΟΚ είχε καλή στιγμή με την κεφαλιά του Σφιντέρσκι, όμως ο Νέιρα πάνω στη γραμμή απομάκρυνε τη μπάλα.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης όσο περνούσε ο χρόνος, πίεζε περισσότερο την εστία του Γουάιλι. Ο Νάστος έκανε πέναλτι στο 88′ και μετά από τη χρήση του VAR, ο Άκπομ από το σημείο του πέναλτι έκανε το 2-1 (90’+1).

Στο 90’+9′ οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα, μετά το διαγώνιο σουτ του Σφιντέρσκι, ο Γοάιλι απομάκρυνε και ο Ελ Καντουρί από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Κίτρινες: Τζόλης, Ελ Καντουρί – Μπράουν, Ζοάο Βίκτορ, Νάστος, Νέιρα

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος (77′ Ροντρίγκο), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι (77′ Μαουρίσιο), Ελ Καντουρί, Λημνιός (69′ Στοχ), Λάμπρου (55′ Τζόλης), Μπίσεσβαρ (55′ Σφιντέρσκι), Άκπομ.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάιλι, Μπράουν, Νάστος, Γιαννούλης, Κοροβέσης (63′ Δεληγιαννίδης), Ζοάο Βίκτορ, Νέιρα (90+5′ Μάνος), Στάικος (83′ Νοικοκυράκης), Σεμέδο, Βαζ (63′ Ναμπί), Φιγκεϊρέδο.