Serie A: Επανεκκίνηση με ισοπαλία στο Τορίνο-Πάρμα

Τορίνο και Πάρμα ήρθαν ισόπαλες με 1-1, στον εξ αναβολής αγώνα για την 25η αγωνιστική της Serie A. Νκουλού και Κούκα οι σκόρερς για τις δύο ομάδες, μοιραίος για την Τορίνο ο Μπελότι έχασε πέναλτι στο 48′.

Αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι στην επανεκκίνηση του ιταλικού πρωταθλήματος μετά από 3 μήνες.

Η Τορίνο βρίσκεται στην 15η θέση της βαθμολογίας, με 28 βαθμούς. Από την άλλη η Πάρμα βρίσκεται 7η, με 36 βαθμούς.

Στην αναμέτρηση η Τορίνο ήταν ανώτερη από την Πάρμα. Οι παίκτες του Λόνγκο ήταν δημιουργικοί, έχασαν αρκετές ευκαιρίες και πέναλτι στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου.

Η Τορίνο άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Νκουλού. Ο Μπερενγκουέρ εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Νκουλού έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, ο Σέπε δεν κατάφερε να αντιδράσει και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Η Πάρμα όμως, κατάφερε και ισοφάρισε στο 31′ με τον Κούκα. Ο Ζερβίνιο έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, προς το ύψος του πέναλτι, ο Κούκα σούταρε με το αριστερό, ο Σιρίγκου δεν αντέδρασε σωστά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, για το 1-1.

Η Τορίνο είχε την ευκαιρία να πάρει και πάλι το προβάδισμα στο 48′. Ο Ιακαπόνι γκρέμισε τον Εντέρα μέσα στην μικρή περιοχή και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Ο Σέπε όμως, είπε “όχι” στην εκτέλεση του Μπελότι κρατώντας το 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες κάρτες: Ρίνκον 63′ / Ιακοπόνι 47′, Μπρούγκμαν 87′, Νταβέρσα (προπονητής) 90+3′

Τορίνο: Σιρίγκου, Ίζο, Νκουλού, Μπρέμερ, Ντε Σιλβέστρι, Ρίνκον, Μεϊτέ, Ζάζα, Εντέρα (Λούκιτς 82′) Μπερενγκουέρ (Άινα 68′), Μπελότι.

Πάρμα: Σέπε, Γκαγλιόλο, Μπρούνο Άλβες, Ιακοπόνι, Νταρμιάν (Λαουρίνι 73′), Κουλουσέφσκι, Κούρτικ, Κούκα (Μπρούγκμαν), Σκοζαρέλα (Ερνάνι 70′), Ζερβίνιο (Καπράρι 73′), Κορνέλιους.