Δυσκολεύτηκε, αλλά καθάρισε με ”τεσσάρα”!

Σημαντική αλλά και δύσκολη νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός με 4-0 επί του Πανιωνίου στο «Γεώργιος Καραϊακάκης» για τη 19ηαγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Μια νίκη δυσκολότερη από όσο μαρτυρά το τελικό σκορ, μιας και η άμυνα του Πανιωνίου δυσκόλεψε τους «ερυθρόλευκους», με όλα τα γκολ να σημειώνονται στα τελευταία 22 λεπτά.

Οι σκόρερ τους, ο Χασάν στο 68’, ο Γκερέρο στο 75’, Χριστοδουλόπουλος με πέναλτι στο 79’ και ο Βούκοβιτς στο 86’.

Παράπονα από τους ανθρώπους του Ολυμπιακού για τη διαιτησία, με τον Δραμινό ρέφερι Κοτσάνη, να αρνείται καθαρά πέναλτι σε τουλάχιστον 3 περιπτώσεις.

Το ματς

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε την ομάδα με σχηματισμό 4-4-2. Η τετράδα Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης επανήλθε στην αρχική ενδεκάδα, με τους Καμαρά-Νάτχο στον άξονα, Ποντένσε και Χριστοδουλόπουλο στα άκρα και τους Γκερέρο-Χασάν μπροστά. Ωστόσο, στο 14’ ο Ελαμπντελαουί έδωσε τη θέση του στον Τοροσίδη καθώς ο ίδιος τραυματίστηκε.

Με πολύ καλό και δυνατό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή παίζοντας πολύ ωραίο ποδόσφαιρο και φτάνοντας χωρίς δυσκολία στην περιοχή των Νεοσμυρνιωτών.

Ο Πανιώνιος από την άλλη, όποτε έβρισκε χώρους έκανε αντεπιθέσεις, κάποιες μάλιστα επικίνδυνες, με τον Σα να δείχνει την κλάση του και να επεμβαίνει καθοριστικά όποτε χρειάστηκε.

Μόλις στο 4’ ο Ποντένσε έκανε το πρώτο αλλά άστοχο σουτ του Ολυμπιακού μετά από φάση διαρκείας.

Στο 6’ ο ποντένσε γύρισε όμορφα στον Χριστοδουλόπουλο, αυτός γύρισε προς το τέρμα, πλάσαρε, όμως ο Κότνικ απέκρουσε. Αμέσως μετά, ο Σα είπε «όχι» σε μακρινό σουτ του Μακρύλλου.

Στο 9’ Χασάν και Χριστοδουλόπουλος έκαναν ό,τι ήθελαν την άμυνα του Πανιωνίου, με τον Κότνικ να διώχνει σε κόρνερ του πλασέ του τελευταίου.

Στο 10’ ο Καμαρά του Πανιωνίου, βγήκε τετ α τετ με τον Σα, όμως ο Πορτογάλος τερματοφύλακας απέκρουσε, κάτι που έκανε και ένα λεπτό μετά σε δύσκολο σουτ του Μακρύλλου. Σε αυτές τις δύο φάσεις, ο Σα έδειξε πέρα από αντανακλαστικά και πολύ σωστές τοποθετήσεις, ενώ ο αντίπαλος ήταν μόνος του.

Στο 21’ ο Γκερέρο δέχθηκε τη μπάλα από σέντρα του Τοροσίδη, σούταρε με δύναμη αλλά ο Κότνικ απέκρουσε, ενώ παρόμοια φάση έγινε και στο 27’ με πρωταγωνιστή αυτή τη φορά τον Ποντένσε.

Στο 43’ ο Ποντένσε έβγαλε πολύ ωραία παράλληλη μπαλιά στον Χριστοδουλόπουλο, όμως αυτός σούταρε άστοχα.

Με τη συμπλήρωση των 45’ ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε φάουλ, με τον Κότνικ να εκτινάσσεται και να διώχνει σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανιώνιος μπήκε κλειστά στην άμυνα με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να τη διασπάσει, έχοντας να υποστεί και τα σκληρά μαρκαρίσματα των Νεοσμυρνιωτών.

Μετά το 65’ όμως αυτό άλλαξε, μιας και ο Ολυμπιακός βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα (έχοντας όμως και τον διαιτητή να κλείνει τα μάτια σε τουλάχιστον 2 περιπτώσεις πέναλτι).

Στο 49’ μετά από ευκαιρία του Ολυμπιακού, η μπάλα φαίνεται να χτυπάει στο χέρι δύο παικτών του Πανιωνίου, μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να μην δίνει κάτι.

Στο 51’ ο Γκερέρο αστόχησε με κεφαλιά ύστερα από φάουλ του Χριστοδουλόπουλου.

Στο 60’ ο Χασάν βρέθηκε σε καλή θέση, όμως έπεσαν πάνω του οι αμυντικοί του Πανιωνίου και έχασε τη μπάλα.

Στο 64’ ο Κούτρης μπήκε από τα αριστερά, έστρωσε στον Χασάν, όμως το πλασέ του πέρασε χιλιοστά δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Δύο λεπτά μετά, την ίδια κατάληξη είχε η κεφαλιά του Τοροσίδη μετά το κόρνερ του Νάτχο.

Στο 68’ ήρθε το γκολ! Ο Ποντένσε άνοιξε ωραία δεξιά στον Τοροσίδη, αυτός έκανε την παράλληλη μπαλιά και ο επερχόμενος Χασάν πλάσαρε στέλνοντάς τη στα δίχτυα για το 1-0!

Στο 72’ Γκερέρο εκτέλεσε φάουλ, που όμως πέρασε λίγο άουτ.

Αμέσως μετά, ο Ντομίνγκες βρήκε τη μπάλα με το χέρι στην περιοχή, ωστόσο ο διαιτητής και πάλι έκλεισε τα μάτια.

Στο 75’ ο Κούτρης έβγαλε ωραία σέντρα από δεξιά, ο Γκερέρο έπιασε κεφαλιά-ψαράκι κάνοντας το 2-0!

Στο 78’ ο Χριστοδουλόπουλος μπήκε από αριστερά στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Τσιλούλη. Το πέναλτι εκτέλεσε ο ίδιος στο 79’ για το 3-0!

Στο 86’ ο Τοροσίδης έκανε σέντρα από δεξιά, ο Βούκοβιτς βρήκε τη μπάλα με το δεξί και κατέληξε δοκάρι και μέσα για το 4-0!

Τώρα, ακολουθεί το πρώτο ματς Κυπέλλου με τη Λαμία εκτός έδρας και στη συνέχεια η τετράδα-φωτιά με «δικεφάλους» και τη Ντιναμό Κιέβου.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί (14’ λ. τρ. Τοροσίδης), Κούτρης, Βούκοβιτς, Σισέ, Καμαρά, Νάτχο, Πιντένσε, Χριστοδουλόπουλος (80’ Ντίας), Γκερέρο, Χασάν (83’ Σολδάνο)

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος): Κότνικ, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου, Οικονομίδης (80’ Σπιριντόνοβιτς), Κότσιτς, Κόρμπος (55’ Μανθάτης), Μακρύλλος, Αλί, Τσιλούλης, Καμαρά (76’ Μίκο)