Επιβλητική Τσελσι, Νίκες για Κρίσταλ Πάλας και Γουλβς

Η Τσέλσι έδειξε τον επιβλητικό της χαρακτήρα και με εύρη σκορ 5-0 «ισοπέδωσε» την Χάντερσφιλντ στην μεταξύ τους αναμέτρηση της 25ης αγωνιστικής της Πρεμιερ Λίγκ.

Κρίσταλ Πάλας και Γουλβς αναδείχθηκαν νικήτριες, ενώ στο μηδέν έμειναν η Μπράιτον με την Γουότφορντ. Ακόμη, τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν  Μπέρνλι και Σαουθάμπτον.

Τσέλσι- Χάντερσφιλντ 5-0

Επιστροφή στις νίκες για την Τσέλσι, αφου επιβλήθηκε της Χάντερσφιλντ με 5-0 στο Στάνφορντ Μπριτζ, για την 25η αγωνιστική περίοδο της Πρεμιερ Λίγκ.

Μόλις στο 16’ ο Γκονζάλο Ιγκουαΐν πέτυχε το πρώτο του γκολ, ανοίγοντας λογαριασμό με τους ”μπλέ”, ενώ στο 45’ ο Αζάρ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έκανε το 2-0.

Ο ασος της Τσέλσι, Εντεν Αζάρ «ξαναχτύπησε» και με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 66’ διαμόρφωσε το 3-0, ενώ το δεύτερο γκολ με την φανέλα της Τσέλσι πέτυχε ο Ιγκουαΐν, ο οποίος έκανε το 4-0.

Η Τσέλσι ήταν σε μεγάλη φόρμα και στο 86’ ο Νταβίντ Λουίζ πέτυχε και αυτός γκολ για το τελικό 5-0. Με αυτό το τρίποντο οι Λονδρέζοι φτάνουν τους 50 βαθμούς και την τέταρτη θέση.

Μπράιτον- Γουότφορντ 0-0

Ισόπαλη χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση μεταξύ Μπράιτον και Γουότφορντ. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν στόχο και μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας. Οι γηπεδούχοι έφτασαν έτσι τους 27 βαθμούς, ενώ η Γουότφορντ τους 34, αφήνοντας πίσω της μια θέση την Έβερτον.

Μπέρνλι – Σαουθάμπτον 1-1

Τον έναν βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν Σαουθάμπτον και Μπέρνλι,(1-1), οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους 24 βαθμούς, ενώ στους ίδιους βαθμούς έφτασε και η Μπέρνλι.

Με το δεξί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τους φιλοξενούμενους αφού στον 55’ ο Ρεντμοντ άνοιξε το σκορ και έκανε το 1-0. Στις καθυστερήσεις του ματς ο Μπαρνες βρήκε δίχτυα από την άσπρη βούλα και ισοφάρισε για το τελικό 1-1.

Κρίσταλ Πάλας – Φούλαμ 2-0

Τους τρεις βαθμούς της νίκης πήρε η Κρίσταλ Πάλας, αφού καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης με την Φούλαμ ήταν ανώτερη. Στο 25’ ο πρώην άσος του Ολυμπιακού Λουκά Μιλιβόγιεβιτς, βρήκε δίχτυα και έβαλε μπροστά στο σκορ την Κρίσταλ Πάλας, ενώ στο 87’ ο Σλουπ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Έβερτον- Γουλβς 1-3

Τη νίκη κόντρα στην Έβερτον πήρε η Γουλβς με το ευρύ σκορ 3-1 στην εκτός έδρας αναμέτρηση. Μόλις στο 7’ ο Νεβες με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έβαλε μπροστά στο σκορ την Γουλβς.

Στο 27’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Γκόμεζ, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Χιμένες βρήκε δίχτυα και έδωσε το προβάδισμα για τους ”Λύκους”. Ο Ντεντόνκερ στο 66’ πέτυχε το τρίτο γκολ για την ομάδα του και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.