Δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε τη Φινλανδία η Ιταλία

Η Αρμενία επικράτησε κόντρα στη Βοσνία Ερζεγοβίνη, ενώ μεγάλη νίκη πήρε και η Ελβετία απέναντι στο Γιβραλτάρ. Την ίδια ώρα η Ισπανία νίκησε τις Νήσους Φερόες, ενώ και η Ιταλία νίκησε την Φινλανδία, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των προκριματικών του Euro 2020.

Αρμενία-Βοσνία Ερζεγοβίνη

Μια εύκολη νίκη πήρε η Αρμενία απέναντι στη Βοσνία Ερζεγοβίνη με 4-2.

Με το… καλησπέρα μόλις στο τρίτο λεπτό ο Μκιταριάν έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Τζέκο έφερε το ματς στα ίσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μκιταριάν σκόραρε ξανά και οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκόγιακ ισοφάρισε ξανά. Ο Χαμπαρτζουμιάν στο 77’ έκανε το 3-2 και το τελικό 4-2 το διαμόρφωσε ο Λοντσαρ με.. αυτογκόλ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ρουμανία-Μάλτα

Η Ρουμανία επικράτησε με 1-0 κόντρα στη Μάλτα.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε ο Πούσκας στο 47ο λεπτό, χαρίζοντας έτσι τη νίκη στους γηπεδούχους.

Ελβετία-Γιβραλτάρ

Κανένα περιθώριο δεν άφησε η Ελβετία στο Γιβραλτάρ, καθώς νίκησε με το επιβλητικό 4-0.

Ο Ζακαριά στο 37ο λεπτό άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης. Ο Μεχμέντι στο 43’ σκόραρε και έκανε το 2-0, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Ροντρίγκες πέτυχε το 3-0. Το τελικό 4-0 ήρθε λίγο πριν το τέλος, στο 87ο λεπτό, από τον Γκαβράνοβιτς

Γεωργία-Δανία

Στο μηδέν «κόλλησε» η Γεωργία και η Δανία, καθώς οι δυο ομάδες του τέταρτου ομίλου ήρθαν ισόπαλες με 0-0.

Παρά την ισοπαλία, η Δανία παραμένει δεύτερη με 9 βαθμούς, ενώ η Γεωργία είναι τέταρτη με μόλις 4 βαθμούς.

Ισπανία- Νήσοι Φερόες

Τη νίκησε πήρε η Ισπανία κόντρα στις Νήσους Φερόες με 4-0 για τον έκτο όμιλο.

Ο Ροντρίγκο με τα δυο γκολ που πέτυχε στο 13ο και 50ο λεπτό έδωσε το μεγάλο προβάδισμα στους Ισπανούς. Ο Αλκάθερ στο 89’ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων σκόραρε, πετυχαίνοντας το τελικό 4-0.

Φινλανδία-Ιταλία

Νικήτρια αναδείχθηκε η Ιταλία κόντρα στην Φινλανδία με 2-1, στην έδρα της δεύτερης.

Το σκορ της αναμέτρησης το άνοιξε στο 59ο λεπτό ο Ιμόμπιλε για τους φιλοξενούμενους.

Ο Πούκι στο 72’ με εύστοχο πέναλτι έφερε το ματς στα ίσα, αλλά εφτά λεπτά αργότερα ο Ζορζίνιο με πέναλτι και αυτός διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για την Ιταλία, χαρίζοντας της τη νίκη.

Σουηδία-Νορβηγία

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκε η Σουηδία με τη Νορβηγία, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1.

Ο Γιόχανσεν στο 45ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Στο 60’ ο Φόρσμπεργκ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το τελικό 1-1.