Κατηφόρα δίχως τέλος για την Εθνική

Για την 6η αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2020 η Ελλάδα κόλλησε στο ισόπαλο 1-1 με το Λίχτενσταϊν στο ΟΑΚΑ. Το Λίχτενσταϊν πήρε το πρώτο του βαθμό μετά από πέντε παιχνίδια χωρίς γκολ και βαθμό.

Στο πρώτα τριάντα λεπτά η Εθνική Ελλάδος είχε την ανούσια κατοχή της μπάλας και αρκετά αργό ρυθμό, από την άλλη πλευρά το Λίχτενσταϊν προσπαθούσε με αντεπιθέσεις, με αξιόλογη ευκαιρία το σουτ του Γκέπελ στο 31’.

Δυο λεπτά αργότερα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα  πέρασε μπροστά στο σκορ με την προβολή του Μασούρα στην προσπάθεια  για σουτ του Κουλούρη η οποία βγήκε σέντρα.

Στην συνέχεια η ομάδα του Τζον Φαν Σιπ προσπάθησε να απειλήσει εκ νέου με τους Μασούρα και Φετφατζίδη ωστόσο η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά καθως είχαν δυο δοκάρια με τους  Κουλούρη και Μανωλά στο 47’ και 52’ αντίστοιχα. Η Ελλάδα στην συνέχεια προσπάθησε να πιέσει για το δεύτερο γκολ χωρίς αποτέλεσμα. Το σύνολο του Χέλγκι Κολβιόσον που  στεκόταν αρκετά καλά στο γήπεδο, είχε ως αποτέλεσμα να φέρει το ματς στα ίσια με δράστη τον Σαλάνοβιτς μετά από την κάθετη πάσα του Χάσλερ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ελλάδα: Μπάρκας, Μπακάκης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τσιμίκας, Σάμαρης, Μπουχαλάκης (62′ Ζέκα), Βρουσάι, Φετφατζίδης (68′ Παυλίδης), Μασούρας (86′ Γιαννούλης), Κουλούρης.

Λιχτενστάιν: Μπέντζαμιν Μπούχελ, Ρέχτσταϊνερ (82′ Χόφερ), Μάλιν, Κάουφμαν, Γκέπελ, Μάρτιν Μπούχελ, Μάιερ (64′ Μπρεντλ), Χάσλερ, Βίζερ, Σαλάνοβιτς, Γκούμπζερ (55′ Γιλντίζ)