Δύσκολη νίκη για Ατλέτικο με Ομπλάκ και Γκριεζμάν

Στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος, ισόπαλες ηρθαν Μπέτις και Εϊμπάρ, ενώ δύσκολα νίκησε η Ατλέτικο Μαδρίτης την Εσπανιόλ.

Οι «ροχιμπλάνκος» επικράτησαν πολύ δύσκολα της Εσπανιόλ με 1-0 στο «Wanda Metropolitano».Πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους ο Ομπλάκ και ο Γκριεζμάν. Ο τερματοφύλακας της Ατλέτικο έκανε 2-3 μεγάλες επεμβάσεις στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Γκριεζμάν πέτυχε το νικητήριο τέρμα στο 56ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις, αλλά έπεσαν στο… τοίχος Ομπλάκ. Η ομάδα του Σιμεόνε ισοβαθμεί με την Μπαρτσελόνα (έχοντας ένα ματς λιγότερο), ενώ η Εσπανιόλ γνώρισε την 6η σερί ήττα.

Νωρίτερα, η Μπέτις αναδείχθηκε 1-1 με την Είμπάρ στο Βιλαμαρίν. Οι Σεβιγιάνοι προηγήθηκαν με γκολ στο 21΄ του Σανάμπρια, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 72΄με πέναλτι του Ορεγιάνα. Η Μπέτις με το στραβοπάτημα βρίσκεται στην 6η θέση με 26 π., ενώ σημαντικός βαθμός για τους Βάσκους που είναι στην 12η θέση.