“Βασίλισσα” του Κόσμου!

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Αλ Αΐν, με 4-1 και στέφθηκε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά «Βασίλισσα» Κόσμου στο Αμπού Ντάμπι, στον τελικό του Παγκόσμιου Κυπέλλου Συλλόγων.

Οι Μαδριλένοι πήραν μια εύκολη νίκη κόντρα στην πρωταθλήτρια ΗΑΕ, δείχνοντας τόσο εντός, όσο και εκτός αγωνιστικού χώρου, ποιος είναι το…αφεντικό.

Οι Μόντριτς, Γιορέντε και Ράμος έστειλαν στο βάθρο την Ρεάλ, ενώ την χαριστική βολή στην ομάδα του έδωσε ο Ναντέρ, που πέτυχε αυτογκόλ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Σιοτάνι, αλλά δεν κατάφεραν να αλλάξουν κάτι στο τελικό αποτέλεσμα.

Αποφασισμενη και πιο έτοιμη από ποτέ, ξεκίνησε το ματς η Ρεάλ, αφού μόλις στο τέταρτο λεπτό απείλησε και είχε το πρώτο δοκάρι στο παιχνίδι μετά το γύρισμα του Γιορέντε, η μπάλα κόντραρε και χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Έισα.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Αλ Αΐν ήταν στο 13’, ο Ελ Σαχάτ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μαρσέλο, μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον Κουρτουά και πλάσαρε σε κενή εστία, αλλά σαν από «μηχανής Θεός» ο Σέρχιο Ράμος έδιωξε.

Ένα λεπτό αργότερα η «Βασίλισσα», βρήκε τον τρόπο και άνοιξε το σκορ με τον Μόντριτς. Ο Μπενζεμά πήρε την μπάλα από τον Καραβαχάλ, ο Γάλλος έσπασε τη μπάλα στον Μόντριτς και με το αριστερό νίκησε τον Έισα, κάνοντας το 1-0.

Ακόμα μια καλή ευκαιρία για την Ρεάλ ήταν στο 17’, ο Καραβαχάλ και ο Λούκας Βάθκεθ συνεργάστηκαν άψογα, ο δεύτερος εκτέλεσε στην περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Οι «μερένγκες» στο 35’ είχαν την ευκαιρία να πετύχουν και δεύτερο γκολ με τον Μπενζεμά, όμως ο Γάλλος αστόχησε αφύλακτος, λίγο έξω από την μικρή περιοχή.

Με το δεξί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ, αφού στο 60’ ο Γιορέντε με ένα σουτ στην κίνηση σκόραρε για το 2-0, δίνοντας ένα μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα για την κατάκτηση του τροπαίου.

Στο 74’ ο Κάιο μπήκε στην περιοχή, εκμεταλλευόμενος ένα βολέ του Έισα, προσπάθησε να σκοράρει από δύσκολη γωνία, αλλά ο Κουρτουά έσωσε την εστία του.

Το γκολ που κλείδωσε την νίκη και χάρισε το τρόπαιο στους Μαδριλένους, πέτυχε ο Σέρχιο Ράμος μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μόντριτς, ο Ισπανός βγήκε νικητής στον αέρα και σκόραρε για το 3-0.

Στο 86’ η Αλ Αΐν κατάφερε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα, μειώνοντας με τον Σιοτάνι με κεφαλιά το σκορ για την ομάδα του.

Στις καθυστερήσεις ο Βινίσιους μπήκε στην περιοχή, βρέθηκε απέναντι στον Έισα και επιχείρησε να σκοράρει, όμως ο Ναντέρ στην προσπάθεια του να απομακρύνει, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, για το τελικό 4-1.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Σαντιάγο Σολάρι):Κουρτουά, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Κρόος(71′ Θεμπάγιος), Γιορέντε(82’ Κασεμίρο ) Μόντριτς, Λούκας Βάθκεθ(84’ Βινίσιους) Μπέιλ, Μπενζεμά.

ΑΛ ΑΪΝ (Ζόραν Μάμιτς): Έισα, Αμπντουλραχμάν(67’ Αμέρ Αμπντουλραχμάν ) , Αλ Ζαμπέρι, Αχμέντ, Αχμάντ(64’Μπαντάρ), Ελ Σαχάτ, Ντουμπιά, Φαγέζ, Σιοτάνι, Κάιο, Μπέργκ(75’ Ναντέρ)