Δύσκολο “διπλό” του ΠΑΟΚ στη Λαμία

Στο ΔΑΚ Λαμίας ο ΠΑΟΚ νίκησε δύσκολα τη Λαμία με 0-1, για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Superleague 1.

Με γκολ του Μάτος στο 33ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα και μείωσε εκ νέου τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό στον ένα βαθμό.

Διαμαρτυρίες από τη Λαμία, καθώς στη φάση του γκολ, ο διαιτητής δεν πήγε να δει τη φάση, καθώς, όπως είπε στους ποδοσφαιριστές, είχε «κολλήσει» το σύστημα του VAR!

Ο ΠΑΟΚ άρχισε από πολύ νωρίς να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Πίεζε την Λαμία και κατάφερε να πετύχει ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Βιεϊρίνια, στο δέκατο λεπτό έκανε το σουτ, αλλά ο Θεοδωρόπουλος απομάκρυνε.

Δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ ήρθε πέντε λεπτά αργότερα. Ο Γιαννούλης έκανε τη σέντρα από αριστερά στον Άκπομ και αυτός έστειλε την μπάλα στο πρώτο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου, ο οποίος απέκρουσε.

Στο 33ο λεπτό ο Μάτος σκόραρε και ο διαιτητής χρειάστηκε την βοήθεια του VAR το οποίο λόγω τεχνικού προβλήματος δεν λειτουργούσε! Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε το φάουλ και ο Μάτος σκόραρε με κεφαλιά. Το γκολ μέτρησε κανονικά με τους ποδοσφαιριστές της Λαμίας να διαμαρτύρονται για οφσάιντ!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία άρχισε να πιέζει, καθώς κυνήγησε το θετικό αποτέλεσμα. Η ποιότητα του αγώνα έπεσε, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν άνετα το αποτέλεσμα, αφού οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν.

Έψαχνε την ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφερε και το κερδοφόρο τρίποντο του ΠΑΟΚ τον έφερε στο -1 από τον Ολυμπιακό.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σάσι, Αντέτζο, Βάντερσον – Άκπομ, Μαουρίτσιο, Αουγκούστο, Μάτος

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Ασίγκμπα (74΄ Βασιλόγιαννης), Βάντερσον, Βύντρα, Αντέτζο, Σκόνδρας (85΄ Σάσι), Πλιάτσικας, Μπεχαράνο (69΄ Μπιανκόνι), Δημούτσος, Ρόμανιτς, Καραμάνος.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Γιαννούλης (69΄ Κρέσπο), Ίνγκασον, Βαρέλα, Μίσιτς, Eσίτι, Μαουρίσιο, Βιεϊρίνια (86΄ Αουγκούστο), Λημνιός, Άκπομ (63΄ Σφιντέρσκι).