Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη

Ο Άρης επικράτησε της Ξάνθης με 1-0 στο Κλεάνθης Βικελίδης, για την 20η αγωνιστική της Superleague.

Οι “κιτρινόμαυροι” μπορεί να μην κέρδισαν τις εντυπώσεις, όμως κέρδισαν την ομάδα της Θράκης για τέταρτη φορά τη φετινή σεζόν και πήραν αυτό που ήθελαν τους τρεις βαθμούς. To σκορ του αγώνα διαμόρφωσε με πέναλτι ο Μπρούνο Γκάμα, όπως είχε συμβεί και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στα Πηγάδια, στο ντεμπούτο του Γερμανού τεχνικού, Ενινγκ στον πάγκο του Άρη.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Θεσσαλονίκης έμεινε μόνη της στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας μς 29β, στη μάχη που δίνει για μια θέση στα Play Off, ενώ η Ξάνθη είναι στην 8η θέση με 26 βαθμούς.

O αγώνας:

Η ομάδα του Μίκαελ Ένινγκ είχε τον πρώτο λόγο στον αγώνα από τα πρώτα λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο και να κλείνουν καλά τους χώρους. Οι γηπεδούχοι μπορεί να είχαν τον πλήρη έλεγχο, αλλά δεν είχαν τον τρόπο να “ξεκλειδώσουν” την αντίπαλη άμυνα, είχαν τρεις σχετικά καλές στιγμές, οι οποίες κατέληξαν στην αγκαλιά του Αμπάντ.

Από την άλλη πλευρά, η πρώτη και μοναδική ευκαιρία για τους Ακρίτες στο πλαίσιο του πρώτου ημιχρόνου ήρθε από τον Κάστρο, ο οποίος εξαπέλυσε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής και αστόχησε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο 58′ ανταμείφθηκε κερδίζοντας πέναλτι, με τον Σάσα να ανατρέπεται αντικανονικά μες στην μικρή περιοχή από τον Μπαξεβανίδη. Ο Μπρούνο Γκάμα το εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 1-0.

Στο 68′ η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρέθηκε κοντά στο να διπλασιάσει τα τέρματα της, με τον Φετφατζίδη να κάνει μια κούρσα, όμως το σουτ που επιχείρησε στην συνέχεια κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Λίγο αργότερα η Ξάνθη προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα και να γίνει απειλητική, όμως δεν κατάφερε ποτέ να βρεί τον τρόπο. Στα τελευταία 10 λεπτά της αναμέτρησης, οι “κιτρινόμαυροι” είχαν δύο καλές ευκαιρίες για να “κλειδώσουν” την νίκη, στο 82′ με άστοχο σουτ του Φετφατζίδη και στο 85′ με κεφαλιά του Ντιγκινί που κατέληξε στο δοκάρι.

Κίτρινες: Βέλεθ, Ρόουζ, Κόρχουρτ – Φοσέ, Κοβάσεβιτς, Μπαξεβανίδης, Τζουρίτσκοβιτς

Άρης: Κουέστα, Ρόουζ, Δεληζήσης, Βέλεθ, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια (90+3′ Μπα), Φετφατζίδης, Μαντσίνι (54′ Ντιγκινί), Γκάμα, Λάρσον (85′ Μαρτίνες)

Ξάνθη: Αμπάντ, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Σόσα, Κοβάσεβιτς (81′ Γουίλιαμ), Τερκί, Τζουρίτσκοβιτς, Φασίδης (63′ Στάρτζεον), Κάστρο, Φοσέ (59′ Εντουάρντο)