Έβγαλε αντίδραση στην Τρίπολη η ΑΕΚ

Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα στη Super league έδωσε η ΑΕΚ που επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης.

Συνεχίζει αήττητη για τέταρτη σερί αγωνιστική η ΑΕΚ ου επικράτησε 1-2 του Αστέρια Τρίπολης στο “Θ. Κολοκοτρώνης” στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Super League 1.

Με αυτή τη νίκη η Ένωση έφτασε τους 19 βαθμούς και την τρίτη θέση, τρεις βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό, αντίθετα οι γηπεδούχοι έμειναν στους 12.

Ο Μάρκο Λιβάγια και ο Καρίμ Ανσαριφάρντ πέτυχαν τα δύο τέρματα για την ΑΕΚ, ενώ το μοναδικό τέρμα για τους Αρκάδες πέτυχε ο Μπαράλες.

Μόλις στο 2ο λεπτό ήταν η πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ και βρήκε τον Λιβάγια, ο οποίος γύρισε στην περιοχή στον Ανσαριφάρντ, αλλά το σουτ του τελευταίου, πριν καταλήξει στα δίχτυα, έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Σουάρεθ.

Η υπεροχή της ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά μετουσιώθηκε σε γκολ στο 12ο λεπτο. Ο Σάκχοφ έκανε τη σέντρα απ’ τα δεξιά, ο Τάνκοβιτς την έστρωσε με το κεφάλι στον Λιβάγια και ο Κροάτης με σουτ στην κίνηση, νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 0-1.

Οι Αρκάδες δεν είχαν απειλήσει καθόλου την εστία του Τσιντώτα, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους. Στο 21’ Λιβάγια επιχείρησε το μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Μάνταλο, αλλά το σουτ του δεύτερου πέρασε ψηλά άουτ.

Ακόμα μια καλή ευκαιρία να διευρύνει το σκορ είχε η ΑΕΚ στο 24’ όταν το δυνατό σουτ του Τάνκοβιτς πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Παπαδόπουλου.

Στο 42’ η υπέροχη συνεργασία των Μάνταλου, Τάνκοβιτς και Ανσαριφάρντ, δεν είχε το ιδανικό τελείωμα με τον Παπαδόπουλου να διώχνει εντυπωσιακά με τα πόδια. Στη συνέχεια η μπάλα κατέληξε στον Ινσούα, το δυνατό σουτ του όμως πέρασε κόρνερ.

Από κει που η ΑΕΚ δημιουργούσε προοπτικές να πετύχει και δεύτερο γκολ, κόντρα στην ροή στο 44’ ο Μπαραλες ισοφάρισε για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Αλβαρες έβγαλε μία εξαιρετική σέντρα απ’ τα αριστερά, με τον Μπαράλες να πηδάει ψηλότερα από όλους και με μία εντυπωσιακή καρφωτή κεφαλιά σημείωσε το 1-1.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο που ουσιαστικά ανήκε στους “κιτρινόμαυρους”, τελικά οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν στον μέγιστο την μία τελική τους στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε η ΑΕΚ και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 47’ ο Λιβάγια έκανε την σέντρα από αριστερά,η μπάλα πήρε περίεργη τροπή τραντάζοντας το οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Τελικά στο 58’ ο Λιβάγια συνεργάστηκε με τον Βασιλαντωνόπουλο, ο οποίος είδε τον Σάκχοφ που έστρωσε στον Ανσαριφάρντ και ο Ιρανός με εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 2-1.

Στο 77’ ο Ολιβέιρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Πορτογάλου.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην εστία του Τσιντώτα στο 82’, ο Κώτσιρας έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ.

Σκόρερ: 44′ Μπαράλες / 13′ Λιβάγια, 58′ Ανσαριφάρνυ

Κίτρινες: Μπαράλες – Ινσούα, Κρίστισιτς

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Άλβαρες, Σουάρεθ, Καστάνιο, Βαλιέντε(86’ Ιγκλέσιας) , Μπόρχα Φερνάντεθ, Σίτο(46’ Αλί Μπαμπά ), Γκόμες, Ρεγκίς(86’ Τιλίκα), Μπαράλες

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσεάρου, Ινσούα, Σάκχοφ, Κρίστισιτς(79’ Σιμόες), Μάνταλος(89’ Χνίντ), Λιβάγια, Τάνκοβιτς, Ανσαριφάρντ(71’ Ολιβέιρα)