Νίκη-πρόκριση για την Εθνική Μπάσκετ

Νίκη η οποία της δίνει μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στο Ευρωμπάσκετ 2022, πήρε η Εθνική Μπάσκετ Ανδρών.

Η Εθνική Μπάσκετ Ανδρών πήρε τη νίκη στην παράταση με 84-78 από τη Βουλγαρία στο δεύτερο παιχνίδι της στο Σεράγεβο για την Προκριματική Φάση του Ευρωμπάσκετ 2022. Η Ελλάδα βρίσκεται στο 3-1 στην κατάταξη του ομίλου.

Η ελληνική ομάδα δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι. Η Βουλγαρία γρήγορα έχτισε μια διαφορά (11-4, 3’50’’) με τον Γιάννη Αγραβάνη να έχει χρεωθεί με δύο φάουλ από το 1’30’’. Η Ελλάδα προσπάθησε να μειώσει, έφτασε στο 16-10 (7’), αλλά έμεινε ιδιαίτερα πολύ άστοχη τόσο στα σουτ δύο πόντων (31,5%). Το αποτέλεσμα ήταν να διαμορφωθεί το 25-14 (9’40’’) και το 41-25 (17’). Λύσεις ήρθαν από τον Δημήτρη Κακλαμανάκη και τον Μιχάλη Λούντζη επιθετικά, ενώ έκανε την πρώτη του συμμετοχή και ο Δημήτρη Φλιώνης, για να διαμορφωθεί το 41-31.

Η Ελλάδα συνέχισε με θετικό βήμα και ένα 11-0 οδήγησε στο 41-36 με τον Βασίλη Καββαδά να σημειώνει πέντε συνεχόμενους πόντους. Η άμυνα βελτιώθηκε, η Βουλγαρία έχασε σουτ και ο Καββαδάς με επτά συνεχόμενους πόντους έγραψε το 41-39 (25’30’’). Ο Δημήτρης Αγραβάνης έδωσε το προβάδισμα (41-42, 26’) με το σερί να φτάνει στο 17-0, για να χρεωθεί δύο λεπτά αργότερα με το τέταρτο φάουλ του (50-42, 28’20’’).

Αθηναίου και Μαργαρίτης διαμόρφωσαν το 52-49 (30’20’’) με δύο σουτ από τα 6μ75. Ο Καββαδάς πήρε και πάλι την μπάλα για να γράψει το 55-53 (31’34’’). Η Βουλγαρία έφτασε και πάλι στο +8 (68-60, 36’), η Ελλάδα μείωσε (68-63, 38’), αλλά στη συνέχεια μέτρησε τέσσερα άστοχα σουτ τριών πόντων. Κάπου εκεί εμφανίστηκε ο Αθηναίου για να γράψει το 70-69 με δύο μακρινά τρίποντα και 17’’ για τη λήξη. Ο Μάντζαρης έκανε άμεσα το φάουλ στον Κοστόφ, ο οποίος είχε ½ βολές. Ο Κατσίβελης κάρφωσε για το 71-71 και το παιχνίδι πήγε σητν παράταση!

Αθηναίου και Μάντζαρης έγραψαν το 73-77, ο Δημήτρης Αγραβάνης το 78-81 (38’40’’) και ο Αθηναίου τελείωσε το παιχνίδι με ένα ακόμη τρίποντο για το 78-84.

Διαιτητές: Τσιουλίν (Ρουμανία), Ματέγεκ (Τσεχία), Γιούρτσεβιτς (Κροατία)

Δεκάλεπτα: 25-17, 41-31, 52-46, 71-71 (κ.α.), 78-84

Βουλγαρία (Μπαρτσόβσκι): Μποστ 12 (1/5 δίποντα, 3/12 τρίποντα , 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κοστόβ 15 (2), Γκεοργκίεβ 9 (4/10 σουτ, 8 ριμπάουντ), Ιβάνοβ 5 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Πέτκοβ 11 (3), Μπάτσεβ 7 (1), Μαρίνοβ 5, Τσερνοκόζεβ 8 (2), Βακλίνοβ, Χατζιρούσεβ 6 (2)

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Κατσίβελης 8 (4/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Δ. Αγραβάνης 10 (1/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μαργαρίτης 7 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Μάντζαρης 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Αθηναίου 21 (6/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σκορδίλης, Καββαδάς 14 (4/8 δίποντα, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 μπλοκ), Φλιώνης, Κακλαμανάκης 9 (8 ριμπάουντ), Γ. Αγραβάνης 4 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Γκίκας, Λούντζης 8 (4/6 δίποντα)

*Ενημέρωση: Κατόπιν της νίκης της Βοσνίας επί της Λιθουανίας με 79-73 στο άλλο ματς του ομίλου, η Εθνική παίρνει και μαθηματικά την πρόκριση στο Ευρωμπάσκετ, με τα δύο ματς στο “παράθυρο” του Φεβρουαρίου να παίρνουν διαδικαστικό χαρακτήρα.