Έ”Χ”ασε δικό της παιχνίδι η Αλαβές

Η Αλαβές υποδέχτηκε την Βαγιαδολίδ στο Μεντιθορότθα για την 33η αγωνιστική της La Liga με το 2-2 να είναι το τελικό σκορ.

Η Αλαβές μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς. Μόλις στο τέταρτο λεπτό, ο Γκιντέτι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Γιοέλ και είχε εύκολο έργο για το 1-0. Οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε δεύτερο γκολ πριν το ημίωρο. Στο 25′, ο Τζόνι πέτυχε ένα όμορφο γκολ με φάουλ από μέση απόσταση για το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν πριν το ημίχρονο με εκτέλεση φάουλ. Ο Πλάνο έκανε την εκτέλεση, βρήκε τον Φερνάντες, ο οποίος σηκώθηκε ψηλότερα και κατάφερε να κάνει το 2-1. Η Βαγιαδολίδ έχασε δύο ευκαιρίες για να ισοφαρίσει αλλά δεν στάθηκε τυχερή και το 2-1 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Ευκαιρίες δημιουργήθηκαν στο δεύτερο μέρος, χωρίς να γίνει αλλαγή στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με πέναλτι στο 76′. Ο Έλι τράβηξε την φανέλα του αντιπάλου στην περιοχή και ο Ουνάλ ανέλαβε εύστοχα το πέναλτι για το 2-2. Η Αλαβές έχασε την ευκαιρία στις καθυστερήσεις να ξαναβρεθεί μπροστά στο σκορ, αλλά στάθηκε άτυχη και το 2-2 έμεινε ως το τέλος.

Κίτρινες: Κάλερι, Μαρίν, Γκουιντέτι – Φερνάντεζ, Καλέρο, Μικέλ, Αντονίτο, Ουνάλ

Αλαβές: Πατσέκο, Μαρίν, Μάριπαν, Έλι, Αγκιρεγκαμπίρια, Τζόνι, Πίνα, Γκαρσία, Ινούι (Ρόλαν 59′), Κάλερι, Γκουιντέτι (Γουακάσο 73′)

Βαγιαδολίδ: Γιοέλ, Αντονίτο, Κίκο, Καλέρο, Νάτσο, Κέκο (Ρούμπιο 21′), Μπόρχα (Μίκαελ 31′), Φερνάντες, Πλάνο, Ουνάλ, Γκουαρντιόλα