Έχασε η Τσέλσι, νικήτριες Τότεναμ και Λίβερπουλ

Η 15η αγωνιστική της Premier League ολοκληρώθηκε σήμερα. Μεγάλη χαμένη ήταν η Τσέλσι καθώς έχασε από την Γουλβς. Αντίθετα οι Τότεναμ και Λίβερπουλ κέρδισαν ενώ οι άλλοι δύο αγώνες ήρθαν ισοπαλία.

Η Γουλβς όχι μόνο κέρδισε 2-1 αλλά ανέτρεψε το σκορ στον αγώνα με την Τσέλσι. Οι “μπλε” προηγήθηκαν στο 18′ με τον Loftus-Cheek. Όμως οι “Λύκοι” ισοφάρισαν με τον Jimenez στο 59′ ενώ στο 63′ πήραν τα ηνία του σκορ χάρη στο γκολ του Jota.

Η Τότεναμ σαν προπόνηση μέσα στην έδρα της επικράτησε με 3-1 της Σαουθάμπτον. Ο Kane μόλις στο 9′ άνοιξε το σκορ. Πάλι στις αρχές ημιχρόνου, αυτή τη φορά στο δεύτερο, η Τότεναμ σκόραρε. Μάλιστα σκόραρε δις. Ένα γκολ σημείωσε ο Lucas στο 51′ και ο ένα ο Son στο 55′. Το μόνο που κατάφερε η Σαουθάμπτον ήταν να μειώσει με τον Austin στο 91′.

Η Λίβερπουλ πήρε την εκτός έδρας νίκη από την Μπέρνλι με 1-3. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 54′ με τον Cork. Σε κάτι λιγότερο από δέκα λεπτά όμως η Λίβερπουλ σκόραρε δύο φορές. Αρχικά με τον Milner στο 62′ και έπειτα με τον Firmino στο 69′. Την νίκη κλείδωσε ο Shaqiri στο 91′.

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο διαμορφώθηκε η ισοπαλία 1-1 ανάμεσα στις Έβερτον και Νιούκαστλ. Η Νιούκαστλ άνοιξαν το σκορ στο 19′ με τον Rondon αλλά τα “ζαχαρωτά” ισοφάρισαν στ 39′ με τον Richarlison.

Φούλαμ και Λέστερ μοιράστηκαν από ένα βαθμό στον αγώνα μεταξύ τους, ο οποίος έληξε με 1-1. Στο 42′ η Φούλαμ προηγήθηκε με γκολ του Kamara. O Maddison στο 74′ ισοφάρισε για τις “αλεπούδες”.