Έ”Χ”ασε βαθμούς η “Βασίλισσα”

Η 34η αγωνιστική της La Liga ολοκληρώθηκε, με την Σεβίλλη να συντρίβει την Βαγιεκάνο εντός έδρας με 5-0 και την Ρεάλ να μην βρίσκει δίχτυα παίρνοντας τον βαθμό μετά την ”λευκή” εκτός έδρας ισοπαλία.

“Φωτιά” στην μάχη της 4ης θέσης που οδηγεί στο Τσάμπιονς λιγκ, καθώς είναι ισόβαθμες η Χετάφε και η Σεβίλλη με 55β.

Η Βιγιαρεάλ χρειάστηκε μόλις ένα γκολ για να πάρει την νίκη απέναντι στην Σοσιεδάδ και να απομακρυνθεί από την ζώνη του υποβιβασμού.

Χετάφε-Ρεάλ Μαδρίτης 0-0

Στο Κολιζέουμ Αλφόνσο Πέρεθ, η Χετάφε φιλοξένησε την Ρεάλ Μαδρίτης και έμειναν ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0).

Ο Μπενζεμά μόλις στο δεύτερο λεπτό απείλησε το αντίπαλο τέρμα, αλλά στάθηκε άτυχος, αφού η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Η συνέχεια της αναμέτρησης δεν ήταν ανάλογη, καθώς ευκαιρίες δεν έγιναν από καμία ομάδα. Έτσι το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η “Βασίλισσα” είχε τον έλεγχο και στο δεύτερο μέρος χάνοντας ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης, αλλά ο Νάβας ήταν στο σωστό σημείο για να σταματήσει τις προσπάθειες. Παρά τις αλλαγές των προπονητών, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν βαθμούς, αφού το 0-0 έμεινε ως το τέλος.

Σεβίλλη-Ράγιο Βαγιεκάνο 5-0

Στο Σάντσες Πιθχουάλ, η Σεβίλλη υποδέχτηκε την Ράγιο Βαγιεκάνο και επικράτησε με 5-0.

Η Σεβίλλη στάθηκε καλύτερα στο αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες. Η πρώτη ευκαιρία σημειώθηκε μόλις στο έβδομο λεπτό από τον Μπανέγα, ο οποίος δοκίμασε τη τύχη του εκτελώντας ένα μακρινοί σουτ, αλλά ο Γκαρσία ήταν σε εγρήγορση. Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν αλλά χωρίς στόχο, με αποτέλεσμα το 0-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Η πίεση της Σεβίλλης απέδωσε καρπούς στο δεύτερο μέρος σημειώνοντας πέντε γκολ. Η αρχή έγινε στο 55′, όταν ο Προμς εξαπέλυσε ένα ασταμάτητο σουτ κάνοντας το 1-0. Στο λεπτά αργότερα (57′), ο Ελ Χαντάντι ελευθερώθηκε εντός περιοχής και έκανε το 2-0.

Στο 62′, ο Ελ Χαντάντι πήρε το ριμπάουντ στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0. Στο 69′, ο Βεν Γιέντεν βρέθηκε στην περιοχή και σε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα έκανε το 4-0.

Το τελικό 5-0 έγινε στο 86′, όταν ο Σαράμπια πάσαρε στον Γκιλ, ο οποίος είχε ορατότητα να κάνει το σουτ και να βρει δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και να μειώσουν.

Σοσιεδάδ-Βιγιαρεάλ 0-1

Σοσιεδάδ και Βιγιαρεάλ ήρθαν αντιμέτωπες στο Στάδιο Ανοέτα με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με τους τρεις βαθμούς μετά την νίκη τους με 0-1.

Η Σοσιεδάδ στάθηκε καλύτερα στην αναμέτρηση, χωρίς να καταφέρει να απειλήσει ιδιαίτερα το αντίπαλο τέρμα. Η πρώτη καλή στιγμή έγινε στο 40′, όταν ο Ντε Σίλβα επιχείρησε το σουτ, αλλά πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στην συνέχεια οι δύο πλευρές έγιναν απειλητικές, αλλά δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα μέχρι το 85′. Ο Καθόρλα έκανε την σέντρα και ο Μορένο ήταν στο σωστό σημείο για να πάρει την κεφαλιά και να την στείλει στο τέρμα για το 0-1. Παρά τις ευκαιρίες και των δύο ομάδων, το 0-1 έμεινε ως το τέλος.