Στον τελικό του Coppa Italia η Αταλάντα

Η Αταλάντα νίκησε την Φιορεντίνα με 2-1 εντός έδρας, στη ρεβάνς του ημιτελικού αγώνα για το coppa Italia.

Με συνολικό σκορ 5-4 (3-3 ο πρώτος αγώνας στο Αρτέμιο Φράνκι) προκρίθηκε στον τελικό, όπου θα βρει απέναντι της την Λάτσιο και θα προσπαθήσει να κατακτήσει το κύπελλο για πρώτη φορά μετα το 1963.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 3ο λεπτό με τον Μουριέλ. Η Αταλάντα ισοφάρισε στο 14ο λεπτό με την εκτέλεση πέναλτι του Ίλισιτς και στο 69ο λεπτό ο Γκόμες διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Αυτός θα είναι ο τέταρτος τελικός για την Αταλάντα μετά τον πρώτο και νικηφόρο του 1963 και τους δυο χαμένους το 1987 και το 1996, ενώ η Λάτσιο