Έχει τσαγανό αυτή η ομάδα

Τι κι αν βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ; Τι κι αν βίωνε σαν ντεζαβού το ενδεχόμενο απώλειας βαθμών σε ματς με άπειρες χαμένες της ευκαιρίες; Η Ντόρτμουντ βρήκε τον τρόπο, είχε το τσαγανό και πέρασε νικηφόρα από το Βερολίνο με 2-3 στο 93′!

Η Χέρτα προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε να κλέψει κι αυτή βαθμούς από την πρωτοπόρο Ντόρτμουντ, όπου τελείωσε και την αναμέτρηση με εννέα παίκτες! Αρχικά στο 87′ ο Τορουναχίγκα αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα ενώ στο 95′ ο Ιμπίσεβιτς πήρε κι αυτός τον δρόμο για τα αποδυτήρια με απευθείας κόκκινη κάρτα για βίαιη συμπεριφορά!

Το προβάδισμα έδωσε εις διπλούν στους γηπεδούχους ο Καλού. Πρώτα στο 4′ όπου εκμεταλλεύτηκε την ασταθή επέμβαση του Μπούρκι και πλάσαρε προ κενής εστίας και έπειτα στο 32′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Για τους Βεστφαλούς ο Ντιλέινι είχε απαντήσει αρχικά στο 14′. Ο Δανός μέσος έπιασε ένα σουτ, η μπάλα κόντραρε σε πόδια αμυνόμενου, πήρε ύψος και στο κατέβασμα ο τερματοφύλακας της Χέρτα δεν μπόρεσε να την πιάσει σταθερά κι έτσι κατέληξε στο βάθος της εστίας του.

Στο 47ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ζαγκαντού κέρδισε όλους τους αμυντικούς στον αέρα και με κεφαλιά σε κόρνερ έφερε το ματς στα ίσια για δεύτερη φορά.

Το τελικό 2-3 έγραψε ο αρχηγός της Ντόρτμουντ, Μάρκο Ρόις, με άψογο σουτ στην κίνηση μέσα στην περιοχή σε γύρισμα του Σάντσο από τα αριστερά.

Έτσι η ομάδα της Ντόρτμουντ παίρνει εκτός από τους τρεις βαθμούς κι ένα μεγάλο ψυχολογικό αβαντάζ για την συνέχεια και την διεκδίκηση του πρωταθλήματος από την Μπάγερν όπου εάν νικήσει θα συνεχίσουν να ισοβαθμούν.

Από την άλλη η Χέρτα παραμένει στην 10η θέση με 35 βαθμούς στο σύνολο.