Έδειξε την ανωτερότητα του!

Ο Ατρόμητος πανηγύρισε την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας της ΑΕΛ με 2-0 στο Περιστέρι, για την 4η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ.

Οι Περιστεριώτες πήραν δίκαια το τρίποντο, καθώς ήταν καλύτεροι και είχαν τα ηνία σε όλη τη διάρκεια του ματς. Από την άλλη, η ΑΕΛ δεν κατάφερε να πάρει κάτι από τον αγώνα, καθώς προσπάθησε κυρίως με αντεπιθέσεις.

Τα τέρματα πέτυχαν ο Μπρούνο και ο Ουγκράι, ο οποίος πέτυχε και το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Ατρομήτου.

Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Χούμπτσεβ.

Δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες, που έδειξαν να έχουν καλό ρυθμό.

Στο 11’ η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Ωραία προσπάθεια από τα αριστερά, με τον Γιαννούλη να κάνει την παράλληλη σέντρα στον Κουλούρη, στο ύψος του πέναλντι, με τον επιθετικό του Ατρομήτου να σουτάρει και να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 18’ ο Ατρόμητος απείλησε εκ νέου με τον Ουγκράι να επιχειρεί το μακρινό σουτ, το οποίο απέκρουσε ο  τερματοφύλακας της ΑΕΛ. Στη συνέχεια ο Κουλούρης πήρε το ριμπάουντ, όμως το σουτ του, κατέληξε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 25’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ουγκράι, ο Ρισβάνης πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κρίστινσον.

Οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν και έκλεισαν την Λάρισα στα καρέ τους, όμως οι προσπάθειες που δημιούργησαν δεν είχαν αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως με αντεπιθέσεις.

Με το δεξί ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος ανοίγοντας το σκορ στο 54’. Πήρε την κεφαλιά ο Μπρούνο με την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά προς την εστία του Κρίστινσον, ο οποίος απέκρουσε σε πρώτο χρόνο, αλλά στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα με τη βοήθεια του δοκαριού και με την προβολή του Μπρούνο (0-1).

Στο 62’ νέα χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Η μπάλα στρώθηκε στον Ουγκράι, ο οποίος σούταρε απευθείας, με την μπάλα να καταλήγει εκτός αγωνιστικού χώρου.

Στο 70ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, με τον Χούμπτσεβ να δέχεται την κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη).

Στο 73ο λεπτό ο Κουλούρης άφησε όμορφα για τον Βασιλακάκη, ο οπόιος από το σημείο του πέναλτι, σούταρε, αλλά ο Κρίστινσον έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.

Στο 85’ οι Περιστεριώτες διπλασίασαν τα τέρματα τους. Ο Ουγκράι βρέθηκε στην περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ, νικώντας τον Κρίστινσον, πετυχαίνοντας το 2-0.

Στο 88’ ο Κωτσόπουλος πήρε την κεφαλιά, όμως ο Κρίστινσον έδιωξε με εντυπωσιακή επέμβαση.

Mέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με τον Ατρόμητο να παίρνει τους τρείς βαθμους της νίκης.

Κίτρινες: Μιλοσάβλιεβιτς – Καρανίκας, Χούμπτσεβ

Κόκκινες: Χούμπτσεβ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (ΚΑΝΑΝΤΙ): Μέγερι, Σακιτς (87’ Νάτσος), Γιαννούλης, Χατζησαίας, Ρισβάνης, Μπουσούλατζητζ, Μάντσον, Βασιλακάκης (77’ Μούγιακιτς), Ουγκράι, Μπρούνο, Κουλούρης (83’ Κωτσόπουλος)

ΛΑΡΙΣΑ (ΑΝΤΩΝΙΟΥ): Κριστινσον, Καρανίκας, Γκόλιας, Γρομητσάρης, Χούμπτσεβ, Φατιόν, Κοέφ (46’ Πίτι) , Κούνιτς (80’ Μπαργκάν), Μιλοσαβλιεβιτς, Ντελέτιτς, Αμπντάλα (46’ Λεοζίνιο)