Εύκολο απόγευμα για τον Αστέρα

Στην αυλαία της τέταρτης αγωνιστικής στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης ο Αστέρας υποδέχτηκε τον Απόλλωνα σε ένα εύκολο απόγευμα όπως αποδείχτηκε για τους Αρκάδες καθώς επικράτησαν με 2-0.

Από το πρώτο κιόλας λεπτό οι Αρκάδες έπεβαλλαν τον ρυθμό τους στον αγωνιστικό χώρο, και με ένα εκρηκτικόι πρώτο δεκάλεπτο κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 2-0, με σκόρερ τους Κυριακόπουλο, ύστερα από εκπληκτική εκτέλεση φάουλ, και Μανιά με ένα άψογο τελείωμα μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Η “Ελαφρά Ταξιαρχία” έμοιαζε ανήμπορει να συμβαδίσει στον αγωνιστικό ρυθμό που επέβαλλαν οι γηπεδούχοι όντας ανίκανη να αντιδράσει καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού.

Λεπτό προς λεπτό η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμην του 21χρονου αδικοχαμένου διαιτητή Νίκου Ντοσίδη.

Με το ξεκίνημα του αγώνα οι Αρκάδες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Μόλις στο δεύτερο λεπτό δημιούργησαν την πρώτη σημαντική ευκαιρία του αγώνα με ένα γύρισμα του Τσιλιανίδη και με τον Φερνάντες ανήμπορο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Χουάντερσον.

Το γκολ δεν άργησε να έρθει. Μόλις στην επόμενη φάση, στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Αστέρας άνοιξε το σκορ με τον Κυριακόπουλο έπειτα από μία εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από δύσκολη πλάγια θέση.

Με την συμπλήρωση του δεκαλέπτου η αρκαδική ομάδα διπλασίασε τα τέρματα της. Αυτή την φορά σκόρερ χρίστηκε ο Μιχάλης Μανιάς ύστερα από ασσίστ του Τόνσο.

Στο δωδέκατο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Αστέρα. Ο Μανιάς έπιασε ένα σουτ, ο Χουάντερσον απέκρουσε την μπάλα με τον Τόνσο να παίρνει τον rebound και να σκοράρει όμως από αντικανονική θέση.

Ο καταιγισμός ευκαιριών από πλευράς γηπεδούχων συνεχίστηκε. Στο 13ο λεπτό ο Κυριακόπουλος απείλησε με μακρινό σουτ με την μπαλα να περνά μόλις λίγα εκατοστά άουτ.

Με την συμπλήρωση 32 λεπτών αγώνα ο Μουνάφο έπιασε ένα ωραίο φαλτσαριστό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, αναγκάζοντας τον πορτιέρο του Απόλλωνα σε μία εξαιρετική επέμβαση.

Έξι λεπτά αργότερα στο 38ο λεπτό, ο Φερνάντες συνεργάστηκε υπέροχα με τον Τόνσο παίζοντας το 1-2 μεταξύ τους, με τον πρώτο να μην μπορεί να σημειώσει το τρίτο γκολ της αναμέτρησης για την ομάδα του.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν εξελίχθηκε διαφορετικά από το πρώτο. Τον πρώτο λόγο του παιχνιδιού, όπως και την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας είχε η ομάδα του Παντελίδη.

Η πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε ο Απόλλωνας ήταν στο 70ο λεπτό με ένα σουτ του Τριάδη έξω από την περιοχή με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, και πιο συγκεκριμένα στο 83 ο Αστέρας έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει τρία τα τέρματα του με τον Καλτσά να εξαπολύει ένα δυνατό σουτ μέσα στην μεγάλη περιοχή, με την μπάλα όμως να μην του κάνει το χατίρι και να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.

Ένα λεπτό αργότερα και ο Δουβίκας έπιασε μία ωραία κεφαλιά έπειτα από κόρνερ χωρίς όμως να μπορεί να σημαδέψει την εστία.

Οι χαμένες ευκαιρίες συνεχίστηκαν από πλευράς Αστέρα. Ο Φερνάντες σούταρε από τα όρια της μεγάλης περιοχής με τον Χουάντερσον να δηλώνει παρών για μία ακόμη φορά στο παιχνίδι.

Ένα λεπτό αργότερα ο Μανιάς πάτησε μέσα στην μεγάλη περιοχή από τα πλάγια και απείλησε την εστία των φιλοξενουμένων.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Βλάχος, Κυριακόπουλος, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Τσιλιανίδης(81’ Μπελλόκ), Φερνάντες, Τόνσο(60’ Καλτσάς), Μανιάς(72’ Δουβίκας)

Απόλλων Σμύρνης: Χουάντερσον, Κοντοές, Λόπες, Λούκιτς, Βαφέας, Γκονζάλες, Ντ’ ουρσό(61’ Γκάρος), Τόμας, Αλμέιδα(66’ Μάντζιος), Αγκόστα(60’ Κονέ), Τριάδης