Εύκολη επικράτηση για την Μπαρτσελόνα, ισόπαλες Ουέσκα και Βιγιαρεάλ

Ασταμάτητη ήταν η Μπαρτσελόνα, η οποία νίκησε την Λεβάντε εκτός έδρας, ενώ ισοόπαλες ήταν Ουέσκα και Βιγιαρεάλ στην 16η αγωνιστική της Λα Λίγκα.

Ουέσκα-Βιγιαρεάλ 2-2

Ουέσκα και Βιγιαρεάλ ήρθαν αντιμέτωπες στο Ελ Αλκοράθ, αλλά δεν υπήρξε νικητής, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 2-2.

Η μόνη ευκαιρία, στο πρώτο μέρος, ανήκε στην Βιγιαρεάλ, αλλά η Ουέσκα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου. Ο Τριγκέρος βρήκε τα πόδια αντιπάλου εντός περιοχής και ο διαιτητής καταλόγησε πέναλτι. Έτσι, ο Κούτσο στο 44’ ανέλαβε να το εκτελέσει εύστοχα, κάνοντας το 1-0.

Συμπληρώνοντας μία ώρα αγώνα, οι φιλοξενούμενοι κερδίζουν πέναλτι και ο Μπάκα εκτελεί εύστοχα, φτάνοντας στην ισοφάριση. Τρία λεπτά αργότερα, ο Γκασπάρ έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα εντός περιοχής, με τον διαιτητή να σφυρίζει δίνοντας πέναλτι και δείχνοντάς του την δεύτερη κίτρινη. Ο Μελέρο ήταν αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο τερματοφύλακας της Βιγιαρεάλ έπεσε από την σωστή πλευρά, αποκρούοντας. Ο Μορένο έκανε την ανατροπή στο 81’ για τους φιλοξενούμενους στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία για το 1-2. Ο Λόνγκο «έκλεψε» στις καθυστερήσεις (90+4’) τον βαθμό της ισοπαλίας για την Ουέσκα, ισοφαρίζοντας σε 2-2, με ένα σουτ που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα.

Λεβάντε-Μπαρτσελόνα 0-5

Η Λεβάντε υποδέχτηκε την Μπαρτσελόνα στο Θιουδάδ ντε Βαλένθια, αλλά ηττήθηκε με 0-5.

Η Λεβάντε απείλησει μόνο στο έκτο λεπτό με ένα σουτ, αλλά ο τερ Στέγκεν απέκρουσε. Από την άλλη, η Μπαρτσελόνα είχε σε πολύ καλή μέρα τον Μέσι, ο οποίος έκανε χάτ τρικ. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν δύο γκολ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Στο 35’, ο Μέσι κάνει την σέντρα και βρίσκει τον Σουάρεζ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 0-1. Στο 43’, ο Μέσι, από δημιουργός, έγινε εκτελεστής, όταν βρέθηκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα, κάνοντας το 0-2.

Η είσοδος των ομάδων έφερε και το τρίτο γκολ για τους «Μπλαουγκράνα», όταν ο Μέσι σημείωσε το τρίτο γκολ της ομάδας στο 48’ και δεύτερο προσωπικό του. Ο Άλμπα έκανε την ασίστ και ο Μέσι έκανε το 0-3. Η συμπλήρωση μιας ώρας (60’) έφερε και το 4ο γκολ για τους Καταλανούς από τον Μέσι, μετά από ασίστ του Βιδάλ. Η Μπαρτσελόνα σημείωσε ακόμα ένα γκολ στο 88’, ο οποίος δέχτηκε την πάσα του Μέσι, για να κάνει το 0-5, που ήταν και το τελικό σκορ.