Εύκολη επικράτηση για την Παρί

Στο Παρκ Ολυμπίκ, η Λυών υποδέχτηκε την Παρί Σεν Ζερμέν για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Γαλλίας και οι φιλοξενούμενοι πήραν εύκολα την νίκη με 1-5 και την πρόκριση στον τελικό.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και δημιούργησαν ευκαιρίες προς το αντίπαλο τέρμα. Η Λυών ήταν αυτοί που άνοιξε το σκορ στο 11’, όταν ο Εκαμπί έδωσε την πάσα στον Τεριέ, ο οποίος σπρίνταρε στν περιοχή και με ένα ασταμάτητο σουτ για το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα (14’), ο Κουρζαουά έκανε την ασίστ μετά την εκτέλεση κόρνερ και βρήκε τον Εμπαπέ, ο οποίος έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή και ισοφάρισε σε 1-1. Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα και το 1-1 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Ο Ντεμπελέ στο 57’ επιχείρησε να σκοράρει, αλλά το σουτ του πέρασε λίγο πάνω απά τα δοκάρια. Λίγα λεπτά αργότερα (61’), ο Μαρκάλ έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και  διαιτητής σφύριξε πέναλτι. Στο 64’, ο Νεϊμάρ ανέλαβε την εκτέλεσή του ευστοχώντας για το 1-2, κάνοντας την ανατροπή.

Στο 70’, ο Εμπαπέ έκανε εξαιρετική κούρσα και, όταν βρέθηκε στην περιοχή, νίκησε τον τερματοφύλακα για το 1-3. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και να απειλήσουν το αντίπαλο τέρμα. Αντ’ αυτού, στο 82’, ο Σαράμπια πήρε το ριμπάουντ στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία για το 1-4. Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί, αφού στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Εμπαπέ πήρε το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή και σκόραρει για το τελικό 1-5.

Κίτρινες: Μαρθάλ, Ντουμπουά – Κουρζαουά, Μουνιέρ, Εμπαπέ, Νεϊμάρ

Κόκκινες: Μαρθάλ (δεύτερη κίτρινη)

Λυών: Λόπες, Μαρκάλ, Ντεναγιέρ, Μαρσέλο, Ντουμπουά (Άντερσεν 75’), Τουσάρτ, Μπρούνο, Τεριέ (Τζ. Λούκας 84’), Αουάρ, Εκαμπί, Ντεμπελέ (Ραφαέλ 65’)

Παρί Σεν Ζερμέν: Νάβας, Μουνιέρ, Μαρκίνιος, Κερέρ, Κουρζαουά (Μπερνάτ 81’), Σαράμπια, Παρέδες, Γκεγέ (Βεράτι 65’), Νεϊμάρ, Καβάνι (Ικάρντι 76’), Εμπαπέ