Εύκολη επικράτηση της Αταλάντα, νίκη και για την Ρόμα

19η αγωνιστική στο ιταλικό πρωτάθλημα με την Ρόμα και την Αταλάντα να παίρνουν τις εκτός έδρας νίκες.

Αναλυτικά οι αγώνες:

Κίεβο-Φροζινόνε 1-0

Κίεβο και Φροζινόνε ήρθαν αντιμέτωπες στο Μαρκ’Αντόνιο Μπεντεγκόντι, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 1-0.

Οι δύο ομάδες δεν βρήκαν διαδρόμους προς το αντίπαλο τέρμα και οι ευκαιρίες δεν κατάφεραν να νικήσουν τον τερματοφύλακα για να ανοίξουν το σκορ. Το σφύριγμα της λήξης του πρώτου μέρους βρήκε τις ομάδες ισόπαλες (0-0).

Στο δεύτερο μέρος, καμία ομάδα δεν δημιούργησε ευκαιρίες. Ωστόσο, ο Τζιατσελίνι σημείωσε το γκολ στο 76′ και έβαλε μπροστά την Κίεβο. Στο τελευταίο τέταρτο, δεν άλλαξε κάτι και το 1-0 έμεινε ως το τέλος.

Λάτσιο-Τορίνο 0-0

Η Λάτσιο φιλοξένησε την Τορίνο στο Ολύμπικο, οι οποίες ήρθαν ισόπαλες 0-0.

Και οι δύο πλευρές είχαν ευκαιρίες για γκολ, αλλά χωρίς επιτυχία. Η Τορίνο κατάφερε να ανοίξει το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο Μπελότι ανέλαβε την εκτέλεση στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και έκανε το 0-1.
Στο 62′, ο Μιλίνκοβιτς ισοφάρισε σε 1-1, με ένα ασταμάτητο σουτ. Υπήρξαν ευκαιρίες για ένα ακόμα γκολ και για τις δύο ομάδες, αλλά οι προσπάθειες δεν είχαν αποτέλεσμα. Το 1-1 ήταν το τελικό σκορ.

Ουντινέζε-Κάλιαρι 2-0

Η Ουντινέζε υποδέχτηκε την Κάλιαρι στο Ντάτσια Αρένα και πήρε την νίκη με 2-0.

Ευκαιρίες υπήρξαν ελάχιστες, αλλά οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ λίγο πριν το τέλος. Στο 39′, ο Πουσέτο βρέθηκε έξω από την περιοχή και έριξε το σουτ, σημειώνοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν στο 43′ να ισοφαρίσουν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 58′, Πουσέτο και Μπεχράμξ συνεργάστηκαν ωραία, με τον τελευταίο να σημειώνει το δεύτερο γκολ της Ουντινέζε. Ο Λασάνια είχε την ευκαιρία να διευρύνει το σκορ με την εκτέλεση πέναλτι στο 63′, αλλά αστόχησε, με το 2-0 να παραμένει. Τίποτα δεν άλλαξε και το 2-0 έμεινε ως το τέλος.

Πάρμα-Ρόμα 0-2

Πάρμα και Ρόμα διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο Ένιο Ταρντίνι, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 0-2.

Η Ρόμα ήταν καλύτερη στην αναμέτρηση δημιουργώντας περισσότερες ευκαιρίες. Δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν για να ανοίξουν το σκορ, με αποτέλεσμα το 0-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Ο ρυθμός ήταν ο ίδιος και στο δεύτερο μέρος και οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας. Ο Κριστάντ στο 58′ κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, για το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι προειδοποίησαν στην συνέχεια, αλλά το γκολ ήρθε στο 76′. Ο Άντερ βρέθηκε στην περιοχή, δέχτηκε την πάσα και κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και το 0-2 έμεινε ως το τέλος.

Σασουόλο-Αταλάντα 2-6

Σασουόλο και Αταλάντα ήρθαν αντιμέτωπες στο Ρέτζιο Εμίλια, με την Αταλάντα να επικρατεί με 2-6.
Η Αταλάντα φάνηκε να έχει εύκολο έργο, αφού ο Ζαπάτα στο 19′ και ο Γκόμεζ στο 42′ έκαναν το 0-2. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και να μειώσουν, έτσι το 0-2 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Ο Ντάνκαν κατάφερε να μειώσει στο 51′ με ένα έξοχο σουτ στα όρια της περιοχής. Ωστόσο, ο Μαντσίνι έκανε το 1-3 στο 54′, δίνοντας αέρα δύο τερμάτων και πάλι. Πριν την συμπλήρωση μιας ώρας (57′), ο Ντάνκαν μείωσε σε 2-3, κατεβάζοντας τη Σασουόλο στο παιχνίδι. Ο Ίλισιτς ήταν αυτός που έδωσε τέλος στις ελπίδες των γηπεδούχων με τρία προσωπικά γκολ, στο 74’, το 87’ και το 90+3′. Το 2-6 ήταν και το τελικό σκορ.

Τζένοα-Φιορεντίνα 0-0

Η Τζένοα υποδέχτηκε την Φιορεντίνα στο Λουίτζι Φεράρις και έμειναν στο 0-0.

Η Φιορεντίνα ήταν απειλητική από την αρχή της αναμέτρησης, χάνοντας ευκαιρίες, αλλά χωρίς να σημειώσει κάποιο γκολ. Με το 0-0 πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ο ρυθμός ήταν περίπου στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο μέρος. Οι ευκαιρίες για γκολ ήταν ελάχιστες και οι αλλαγές δεν βοήθησαν τις ομάδες να ανοίξουν το σκορ. Έτσι το 0-0 έμεινε ως το τέλος.

Έμπολι-Ίντερ 0-1

Στο Κάρλο Καστελάνι, η Έμπολι αντιμετώπισε την Ίντερ, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τους τρεις βαθμούς.

Ευκαιρίες δεν υπήρξαν στο πρώτο μέρος από καμία πλευρά, ενώ οι γηπεδούχοι έκαναν δύο αναγκαστικές αλλαγές στο πρωτο μισάωρο. Η Ίντερ δεν το εκμεταλλεύτηκε και το 0-0 έμεινε ως το τέλος του ημιχρόνου.

Η Ίντερ κατάφερε να βρει δίχτυα στο 72′ με τον Κειτά. Βρέθηκε στην άκρη της περιοχής και επιχείρησε ένα δυνατό σουτ στο αντίπαλο τέρμα, νικώντας τον τερματοφύλακα, για το 0-1. Η Ίντερ έφτασε κοντά στο 0-2, αλλά ο τερματοφύλακας απέκρπυσε κρατώντας το 0-1, το οποίο δεν άλλαξε ως το τέλος της αναμέτρησης.