Ρονάλντο λαμπρός την οδηγεί!

Με δύο τέρματα του Κριστιάνο Ρονάλντο, η Γιουβέντους επικράτησε 2-1 στο Τορίνο επί της Σαμπντόρια με μπόλικο άγχος και επανήλθε άμεσα στις νίκες.

Παράλληλα οι Μπιανκονέρι κατέρριψαν το ρεκόρ συλλογής πόντων στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος (ρεκόρ που οι ίδιοι διατηρούσαν) καθώς έφτασαν τους 53, έναν παραπάνω από την σεζόν 13-14(52 β.).

Ενώ ρεκόρ έσπασε και ο Πορτογάλος επιθετικός Ρονάλντο μιας και έγινε ο πρώτος Πορτογάλος σκόρερ μέσα σε μια σεζόν στο ιταλικό πρωτάθλημα, ξεπερνώντας τον Ρουί Μπάρος με τα 12 τέρματα που είχε σημειώσει με τη φανέλα της “Γιούβε”.

Στα του παιχνιδιού τώρα, μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης ο Κριστιάνο υποδέχθηκε την μπάλα στ’ αριστερά από τον Ντιμπάλα, την κατέβασε και μ’ εξαιρετικό πλασέ με το δεξί νίκησε τον Αουντέρο κι άνοιξε το σκορ.

Στο 33‘ ο Τσαν σε μια προσπάθεια για κεφαλιά βρήκε την μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής με τη βοήθεια του VAR υπέδειξε το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεσε ανέλαβε ένας πρώην Γιουβεντίνος, ο Κουαλιαρέλα, φέρνοντας το ματς στα ίσια.
(Σημειωτέον πως ο 35χρονος επιθετικός έγινε ο πρώτος από τον Τρεζεγκέ το 2005, που σκοράρει σε 9 διαδοχικά ματς πρωταθλήματος στη Serie A!).

Την μεγάλη νίκη της Γιουβέντους έδωσε χάρης σε δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Σκόραρε στο 65ο λεπτό από την άσπρη βούλα έπειτα από πέναλτι που καταλογίστηκε σε πέναλτι του Φεράρι. Ο διαιτητής της αναμέτρησης συμβουλεύτηκε και σε αυτή την περίπτωση το VAR.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του δευτέρου ημιχρόνου, ο Σαπονάρα έκανε το 2-2 και οι θεατές στο Τορίνο σίγησαν. Ο Βαλέρι συμβουλεύτηκε για ακόμη μία φορά το VAR και το ακύρωσε σωστά υποδεικνύοντας οφσάιντ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Γιουβέντους: Περίν, Ντε Σίλιο, Ρουγκάνι, Κιελίνι, Αλέξ Σάντρο, Εμρέ Τζαν, Πιάνιτς, Ματουιντί (82′ Ντόουγκλας Κόστα), Ντιμπάλα, Μάντζουκιτς (69′ Μπερναρντέσκι), Κριστιάνο Ρονάλντο.

Σαμπντόρια: Αουντέρο, Σάλα, Φεράρι, Κόλεϊ, Μούρου, Πρατ, Έκνταλ (82′ Γιάνκτο), Λινέτι, Ραμίρες (72′ Σαπονάρα), Κουαλιαρέλα, Καπράρι (67′ Ντεφρέλ).