Εύκολη νίκη για την Ούνιξ του Πρίφτη

Η Ούνιξ Καζάν εκμεταλεύτηκε την δυναμική της έδρας της και νίκησε πολύ εύκολα με 88-69 την Μίνσκ για την 10η αγωνιστική της VTB.

Αυτή ήταν η 8η νίκη για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη που με ρεκόρ 8-2 βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας πίσω από την ΤΣΣΚΑ(10-0) του Δημήτρη Ιτούδη και τη Χίμκι(9-1) του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Για την Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη, ο Τζαμάρ Σμιθ είχε 18 πόντους με 5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές και 5 ριμπάουντ, ενώ 12 πόντους σημείωσε ο… άστοχος Έρικ ΜακΚόλουμ ο οποίος είχε 1/11 σουτ εντός παιδιάς και 9/12 βολές.

Από την Μίνσκ κορυφαίος ήταν ένας δικός μας ο Ζήσης Σαρικόπουλος που πέτυχε 15 πόντους με 5/6 δίποντα, 5/7 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 τάπες, 1 ασίστ και μόλις 2 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Ο Πονκρασόφ πρόσθεσε 11 πόντους, ενώ από 10 πόντους είχαν οι Ετζίμ και Καρμάικαλ. Η Ούνικς πάτησε γκάζι στην τελευταία περίοδο πραγματοποιώντας ένα επιμέρους 27-12!

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 34-39, 61-57, 88-69