Φιορεντίνα… 7 αστέρων

Φιορεντίνα και Ρόμα ήρθαν αντιμέτωπες για τα προημιτελικά του κυπέλλου Ιταλίας, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την πρόκριση εύκολα με 7-1!

Οι γηπεδούχοι το ντέρμπι το μετέτρεψαν σε… περίπατο. Τα τέρματα πέτυχαν οι Κιέζα (χατ τρικ), Μιραλάς, Σιμεόνε (2 γκολ), Μπερνάσι και Μουριέλ, ενώ για την Ρόμα το μοναδικό γκολ σκόραρε ο Κολάροφ.

Ο αγωνας:

Κιέζα και Μιραλάς συνεργάστηκαν πολύ για να βάλουν μπροστά την Φιορεντίνα. Στο 7’, ο Κιέζα βρέθηκε στην περιοχή, όπου και πήρε την πάσα από τον Μιραλάς και με καλό τελείωμα έκανε το 1-0.

Στο 18’, ο Μιραλάς μοίρασε μια εξαιρετική πάσα στον Κιέζα, ο οποίος ήταν στο κατάλληλο σημείο για να κάνει το 2-0.

Ωστόσο, πριν το ημίωρο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Κολάροφ. Στο 28’, πήρε την μπάλα, εξαπολύοντας ένα πολύ καλό σουτ από την άκρη της περιοχής για το 2-1.

Πέντε λεπτά αργότερα (33’), οι γηπεδούχοι σημείωσαν και τρίτο γκολ με τον Μουριέλ, ο οποίος βρέθηκε στην περιοχή, σουτάροντας για το 3-1, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Φιορεντίνα κατάφερε να σκοράρει για ακόμα μια φορά λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρας. Στο 66′, ο Μπενάσι δέχτηκε μια πάσα, κόβοντας την άμυνα στα δύο μέσα στην περιοχή, σημειώνοντας το 4-1.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και να μειώσουν, αντ’ αυτού έμειναν με 10 παίκτες με την κόκκινη κάρτα στον Τζέκο, ο οποίος άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες και στη συνέχεια δέχτηκαν και άλλο γκολ. Ο Κιέζα, στο 74′, ήταν στο σωστό μέρος την σωστή στιγμή για να πάρει το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή, κάνοντας το 5-1.

Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί αφού σημείωσαν ακόμα δύο γκολ μέχρι το τέλος. Στο 79′, Φερνάντες και Σιμεόνε συνεργάστηκαν εξαιρετικά, με τον τελευταίο να πατά περιοχή, σημειώνοντας το 6-1,  ενώ στο 90′, ο ίδιος παίκτης δέχτηκε την σέντρα, κάνοντας ένα σουτ ακριβείας για το 7-1.

Το 7-1 ήταν και το τελικό σκορ, ένα αποτέλεσμα, που έδωσε την πρόκριση στα ημιτελικά στην Φιορεντίνα.

Κίτρινες: 69′ Μουριέλ – 11’ Ζανιόλο, 31’ Ελ Σαράουι, 71′ Πελεγκρίνι

Κόκκινες: 73′ Τζέκο

Φιορεντίνα: Λαφόντμ Μπιράγκι, Ούγκο (Λαουρίνι 22’), Πεσέλα, Μιλένκοβιτς, Φερνάντες, Βερετού, Μπενασί, Μιραλάς, Μουριέλ (Σιμεόνε 75′), Κιέζα (Γκέρσον 77′)

Ρόμα: Όλσεν, Φλερέντσι, Μανωλάς, Φάτζιο, Κολάροφ, Κριστάντε, Ν’Ζόνζι (Πελεγκρίνι 46′), Ζανιόλο, Παστόρε (Τζέκο 46′), Ελ Σαραουί (Ντε Ρόσι 77′), Σικ