Το πάλεψε ο Παναιτωλικός δεν τα κατάφερε

Για την εξ΄ αναβολής αναμέτρηση της 15ης  αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκ, ο δυναμικός  Παναιτωλικός ηττήθηκε με 0-1 από τον Παναθηναϊκό σε ένα ματς με αρκετά κάλο ρυθμό .

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός απείλησε πρώτος τον Κυριακίδη με τον Μακέντα αλλά ο Ιταλός ήταν άστοχος . Λίγα λεπτά αργότερα ο Μάζουρεκ απάντησε αλλά η εκτέλεση του φάουλ δεν ήταν καλή. Στην συνέχεια του αγώνα ο Παναιτωλικός προσπάθησε να πιέσει  ψηλά και να βρει διάδρομους με ωραίες ομαδικές ενέργειες χωρίς αποτέλεσμα.

Τα καναρίνια που ήθελαν να προηγηθούν στο 17΄ απείλησαν τον Διούδη με τον Μάζουρεκ αλλά ο Κουρμπέλης  έκοψε την μπάλα. Οι πράσινοι προσπάθησαν να βγάλουν την μπάλα στην επίθεση ωστόσο έπεφτε στην καλή αμυντική λειτουργιά των γηπεδούχων.

Στο 24΄η ομάδα του Δέλλα ο Μαρινάκης πήρε την μπάλα από την κάθετη του Άργκους στην ωστόσο η φάση σταμάτησε διότι ο Μπαίροβιτς υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ, παρόλο που    δεν ακούμπησε την μπάλα. Οι Αγρινιώτες ξανά έκαναν αισθητή την παρουσία του, στο 26΄ με τον Μάζουρεκ όμως κόπηκε από τον Κουλιμπαλί. Δυο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης προσπάθησε με προσωπική ενέργεια να κάνει την ζημιά όμως  ο Μαυρομάτης έσωσε την ομάδα του από τα χειρότερα.  Στο 28΄ ο Μαλής έπιασε ωραία κεφαλιά απο την εκτέλεση του Μάζουρεκ ωστόσο ο  Διούδης  απομάκρυνε  εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι εάν και στέκονταν πολύ καλά με ευκαιρίες και όρεξη, δεν ήταν αυτοί που προηγήθηκαν αλλά ο Παναθηναϊκός με δράστη τον Μπουζούκη στο 32΄ έπειτα από την ωραία παράλληλη πάσα του Μακέντα . Το 0-1 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός μπήκε δυνατά έχοντας καλή κυκλοφόρα της μπάλας ωστόσο δεν μπορούσε να νικήσει την άμυνα των πρασίνων. Στο 51΄ Μαρινάκης έβγαλε ωραία σέντρα αλλά ο Ινσούα  απομάκρυνε. Στο 52΄ηταν η σειρά του Μάζουρεκ να απειλήσει με κεφαλιά αλλά ο ψηλότερος Κουρμπέλης έδιωξε. Ο Παναθηναϊκός που στα πρώτα λεπτά ήταν παγωμένος έκανε φάουλ στο 59΄ με αποτέλεσμα να μείνει με δέκα παίκτες χάρις την αποβολή του Κάτσε σε ανατροπή του Μάζουρεκ. Τα «καναρίνια» με το  αριθμητικό πλεονέκτημα που είχαν προσπάθησαν να πιέσουν τον αποδεκατισμένο Παναθηναϊκό που είχε οπισθοχωρήσει  χωρίς επιτυχία. Όσο  περνούσαν τα λεπτά έλειπε από τον Παναιτωλικό το καθαρό μυαλό με  αποτέλεσμα να παραμείνει το 0-1.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Μαρινάκης (71΄ Λιάβας), Μαλής, Άργκους, Αμαράλ, Λουσέρο, Ντίας, Μανά (64΄ Γκούγκα), Μάζουρεκ, Γουίλιαν, Μπάιροβιτς (82΄ Τσιγγάρας).

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης, Ινσούα, Κάτσε, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης (75΄ Καμπετσής), Μπουζούκης (89΄ Παντελάκης), Μακέντα (65΄ Δώνης).