Εύκολο απόγευμα για την ΑΕΚ κόντρα στον Βόλο

Άνετα επικράτησε η ΑΕΚ του Βόλου με 3-1 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, για την 20ή αγωνιστική της Super League 1. Η πιο πειστική εκτός έδρας εμφάνιση της ΑΕΚ στην φετινή σεζόν, δείχνοντας πως έχει μια καλή πορεία από το παιχνίδι στην Τούμπα.

Σκόρερ για την Ένωση ήταν ο Οικονόμου και ο Αλμπάνης στο πρώτο ημίχρονο ενώ στην έναρξη του δευτέρου μέρους ο Κλωναρίδης σημείωσε το 3-0. Το μοναδικό γκολ του Βόλου πέτυχε ο Γκουαρατσένα, δύο λεπτά πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας.

Με αυτή την νίκη η ΑΕΚ πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο κυριακάτικο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Ο Μάσιμο Καρέρα έδωσε την ευκαιρία στον Σιμάνσκι να κάνει ντεμπούτο ενώ ξεκίνησε επίσης βασικούς τους Σαμπανάτζοβιτς, Αλμπάνη και Κλωναρίδη.

Η Ένωση πλέον έφτασε τους 37 βαθμούς ενώ ο Βόλος παρέμεινε στους 22.

Εύκολα έδειξε η ΑΕΚ την ανωτερότητα της στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας κλείσει καλά τους χώρους, όπως και το κέντρο της με αποτέλεσμα ο Βόλος να δυσκολεύεται να κυκλοφορήσει την μπάλα.

Ξεκίνησε από νωρίς η Ένωση να πιέζει και μόλις στο 7ο λεπτό ο Σιμάνσκι δοκίμασε το σουτ, αλλά ήταν άστοχο.

Η πίεση των κιτρινόμαυρων είχε αποτέλεσμα και μόλις στο 9’ ο Μάριος Οικονόμου άνοιξε το σκορ για το 0-1. Ο κεντρικός αμυντικός της Ένωσης έμεινε χωρίς μαρκάρισμα και με ωραία κεφαλιά νίκησε τον κίπερ του Βόλου στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Η ψυχολογία ήταν με το μέρος της ΑΕΚ και λίγα λεπτά αργότερα στο 25’ ο Χρήστος Αλμπάνης διπλασίασε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Η Ένωση βγήκε στην κόντρα, ο Αλμπάνης εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα του Βόλου βρέθηκε μόνος του και σκόραρε με ευκολία το 0-2.

Η ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε πέσιμο του Σιμάνσκι στην περιοχή, ωστόσο ο διαιτητής αφού συμβουλεύτηκε το VAR, έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι.

Η πρώτη στιγμή που οι γηπεδούχοι πέρασαν στην περιοχή της ΑΕΚ ήταν στο 41’ όμως ο Μπάρκας ήταν έτοιμος και βγήκε χωρίς να υπάρχει συνέχεια στην φάση.

Μέχρι την ανάπαυλα δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες πήγα στα αποδυτήρια με την ΑΕΚ προηγούμενη 2-0.

Με το δεξί ξεκίνησε η ΑΕΚ και το δεύτερο ημίχρονο με σκόρερ αυτή τη φορά στο 52’ τον Κλωναρίδη. Ο Σιμάνσκι συνεργάστηκε άψογα με τον Λόπες, ο Πορτογάλος έδωσε την μπάλα στην περιοχή, αριστερά στον Κλωναρίδη ο οποίο με πλασέ διαμόρφωσε το 3-0.

Παρά το γεγονός ότι η Ένωση ήταν μπροστά με τρία γκολ δεν σταμάτησε να πιέζει και τελικά ο Αλμπάνης βρήκε ξανά δίχτυα, όμως το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο 65’ η είχε ακόμα μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Ντελετιτς. Ο Αλμπάνης έβγαλε μόνο του τον Σιμάνσκι, ο Πολωνός μπήκε στην περιοχή, έδωσε την μπάλα στον Ντέλετιτς, ο οποίος όμως αστόχησε από θέση για γκολ.

Στο 77’ ο Σιμοες έχασε ευκαιρία να κάνει το 4-0 μετά την σέντρα του Λόπες με στόχο τον Σιμόες, ο Πορτογάλος δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Το μόνο που κατάφερε να κάνει ο Βόλος ήταν να μειώσει με κεφαλιά του Γκουαρατσένα στο 89’ για το τελικό 1-3.

Σκόρερ: 9′ Οικονόμου, 25′ Αλμπάνης, 52’ Κλωναρίδης / 89’ Γκουαρατσένα

AEK (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Σβάρνας, Οικονόμου, Βράνιες (81’ Βασιλαντωνόπουλος), Λόπες, Μπακάκης, Σιμόες, Σαμπανάτζοβιτς, Σιμάνσκι (77’Μποτος), Αλμπάνης, Κλωναρίδης (67’ Ντελετιτς)

ΝΠΣ Βόλος (Αλμπέρτο Γκαγιέγκο): Γκαραβέλης, Διαμαντής, Κανταμούρο, Δημόπουλος, Ντεντάκης, Φεράρι, Τσοκάνης, Ζοάο, Μπαλογιάννης, Μουνίθ, Γκουαροτσένα (26’ Β. Οικονόμου)