Με… σβηστές τις μηχανές ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΟΦΗ

Για την 20η αγωνιστική της Super Leauge ο ΟΦΗ υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό, με τους «ερυθρόλευκους» να κερδίζουν με 0-1 και να παραμένουν στην κορυφή του πρωταθλήματος με 50 βαθμούς.

Από την πλευρά τους οι Κρητικοί έχασαν την ευκαιρία για να πλησιάσουν στην τετράδα και παρέμειναν στην 5η θέση με 26 βαθμούς αλλά και με παιχνίδι παραπάνω από τοις υπόλοιπες ομάδες που διεκδικούν εισιτήριο στα πλέι-οφ.

Με επεισόδια γύρω από το τους χώρους του σταδίου και μικρής έντασης εντός του πριν από την έναρξη του αγώνα που εκτονώθηκαν γρήγορα και το ματς ξεκίνησε χωρίς καθυστερήσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο η πρώτη ευκαιρία ήταν για τον Ολυμπιακό με τον Γκιλιέρμε στο 13′, ο ΟΦΗ ανέβηκε στην συνέχεια, ήλεγξε πλήρως τον ρυθμό του αγώνα και έχασε 2-3 καλές ευκαιρίες για να σκοράρει. Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου και κόντρα στην ροή του παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός σκόραρε με τον Καμαρά για το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, οι δύο ομάδες ήταν πολύ νευρικές, δείγμα την νευρικότητας τους ήταν το αυτογκόλ που παραλίγο να σημειώσει στο 51΄ο Κουντρουμπής. Πολλά τα λάθη και από τις δύο ομάδες, οι φάσεις ήταν από ελάχιστες ως μηδενικές και οι «ερυθρόλευκοι» χωρίς να δυσκολευτούν κράτησαν μια σημαντική νίκη.

Ο αγώνας

Στο 11ο λεπτό, ύστερα από λάθος από τον Κοροβέση ο Ελ Αραμπί πήρε την μπάλα αλλά η πάσα για τον Βαλμπουενά ήταν δυνατή και ο Σωτηρίου μπλόκαρε εύκολα.

Δύο λεπτά αργότερα, σέντρα από την Τσιμίκα από τα αριστερά, ο Γκιγιέρμε έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά αλλά δε μπόρεσε να απειλήσει τον Σωτηρίου, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 20΄. Οι παίκτες του ΟΦΗ αλλάξανε ωραία την μπάλα, που έφτασε μέσα στην περιοχή, ο Βαζ την άφησε για τον Στάικο που σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Νέα καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 32΄, με τον Σεμέδο να σπάει  από τα αριστερά στον Νέιρα αλλά το σουτ μπλόκαρε ο Σα.

Στο 45′ ο Ολυμπιακός σκόραρε. Μετά από λάθος του Γιαννούλη, ο Ελ Αραμπί έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Καμαρά και αυτός πλάσαρε μέσα από την περιοχή για το 0-1.

Στο 51΄ παραλίγο να είχαμε αυτογκόλ για τον ΟΦΗ, όταν ο Κουντρουμπής στόπαρε γύρισε με δύναμη την μπάλα στον Σωτήρίου, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι των Κρητικών σε κόρνερ.

Στο 69′ η μπάλα έφτασε στον Μαρινάκη στο 69΄που δοκίμασε να σκοράρει εκτός περιοχής αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 77΄ ο Τσιμίκας εκτέλεσε φάουλ, με τον Μπα να βρίσκει την μπάλα αλλά ήταν πολύ άστοχος και η μπάλα έφυγε πολύ άουτ.

Στο 84΄ο Ελ Αραμπί μπήκε μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ, κράτησε την μπάλα, σούταρε αλλά ο Σωτηρίου είχε κλείσει καλά την γωνία του και παραχώρησε κόρνερ.

Μετά το σφύριγμα της λήξης, υπήρξε ένας μικρός εκνευρισμός ανάμεσα σε Σεμέδο και Φερέιρα, όταν ο Πορτογάλος αμυντικός των “ερυθρόλευκων” πήγε να πάρει τη μπάλα από ένα ball boy. Με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων αυτό έλαβε τέλος, ωστόσο ο Σεμέδο δέχθηκε δεύτερη κίτρινη, η οποία του στερεί τη συμμετοχή του στο ντέρμπι της Κυριακής κόντρα στην ΑΕΚ.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Νέιρα, Στάικος (73΄Φερέιρα), Βαζ (85΄Νοικοκυράκης), Σεμέδο, Φιγκερέιδο

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης,Γκιλιέρμε, Καμαρά, Μασούρας (69΄Λοβέρα), Βαλμπουενά (75΄Σουντανί), Ελ Αραμπί