Εύκολο “διπλό” η Άρσεναλ, “βύθισε” κι άλλο τη Σέφιλντ

Η Άρσεναλ ξεπέρασε το εμπόδιο της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με περίσσια ευκολία και την στέλνει όλο και πιο κοντά στον υποβιβασμό.

Για την 31η αγωνιστική της Premier League, η Άρσεναλ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 0-3.

Πλέον οι «κανονιέρηδες» είναι στην 9η θέση έχοντας μαζέψει 45 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι βρίσκονται κοντά στον υποβιβασμό, όντας στην 20η και τελευταία θέση με μόλις 14 βαθμούς. Σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Λακαζέτ στο 33′, 85′ και Μαρτινέλι στο 71′.

Η Άρσεναλ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και απείλησε μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Σάκα σούταρε από πλεονεκτική θέση, όμως η προσπάθειά του πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια.

Λίγο αργότερα στο 10′, η Σέφιλντ είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον ΜακΓκόλντρικ έγινε αποδέκτης μια πάσας στην περιοχή, αλλά το τελείωμα που επιχείρησε δεν ήταν το ιδανικό και κατέληξε άουτ. Οι “κανονιέρηδες” στο 24′ είχαν μια παρόμοια ευκαιρία με την πρώτη που έκαναν, με τον Μαρτινέλι ο οποίος έκανε το σουτ από καλό σημείο μέσα στην περιοχή, χωρίς να βρει στόχο.

Η πίεση της Άρσεναλ τελικά έφερε αποτέλεσμα στο 33ο λεπτό, όταν Θεμπάγιος έβγαλε τετ-α-τετ τον Λακαζέτ και ο Γάλλος φορ έκανε υποδειγματικό τελείωμα, κάνοντας το 0-1 για την ομάδα του, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο μεγαλύτερο μέρος, η Άρσεναλ διαχειριζόταν απλά το προβάδισμά της και μάλιστα πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 71ο λεπτό του παιχνιδιού με τον Μαρτινέλι, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε σε κενή εστία για το 0-2, έπειτα από το σουτ του Πέπε και την απόκρουση του Ράμσντεϊλ.

Στο 85′, ο Τόμας τροφοδότησε τον Λακαζέτ που με ένα καταπληκτικό σουτ λίγο εκτός περιοχή, έκανε το 0-3 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 80′ Μάρι, 90+4′ Αμπαντού

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (Χέκινγκμποτομ): Ράμσντεϊλ, Αμπαντού, Έγκαν, Στίβενς, Όσμπορν, Φλεκ, Νόργουντ, Λούντστραμ, Μπάλντοκ, Μπούρκε(64′ ΜακΜπέρνι-83′ Μουσέτ), ΜακΓκόλντρικ (64′ Μπρέιγουστερ).

Άρσεναλ (Αρτέτα): Λένο, Τσάμπερς, Χόλντινγκ, Μάρι, Τσάκα, Τόμας, Θεμπάγιος, Πέπε, Σάκα (60′ Γουίλιαν), Μαρτινέλι (83′ Ελνένι), Λακαζέτ (89′ Νκέτια).