Εύκολο βράδυ για την ΑΕΚ κόντρα στη Λαμία

Η ΑΕΚ συνέχισε το νικηφόρο σερί της και επικράτησε εύκολα της Λαμίας με 2-0 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1, αφήνοντας τoν κόσμο της στο ΟΑΚΑ ευχαριστημένο από την σημερινή της εμφάνιση.

Ο Μάρκο Λιβάγια ήταν για ακόμα μια φορά ο δημιουργός των δύο γκολ της Ένωσης. Στο πρώτο γκολ, μετά από σέντρα του Κροατη φορ, ο Πλιάστικας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0, ενώ λίγα λεπτά αργότερα εκτέλεσε το φάουλ χρήζοντας σκόρερ τον Βράνιες.

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για την 97η επέτειο της Γενοκτονίας των Ελλήνων της Μικράς Ασία.

Ο Αγώνας:

Αποφασισμένη για την νίκη μπήκε η ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο με την πρώτη καλή στιγμή να της ανήκει. Μόλις στο 6΄ο Λιβάγια επιχείρησε να σουτ από δεξιά, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Βελλίδη.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει στόχο, με την κατοχή να ανήκει στην Ένωση, η οποία πίεζε, αλλά η Λαμία ήταν καλά κλεισμένη στα μετόπισθεν.

Στο 27΄οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτοι και μοναδική καλή ευκαιρία με τον Καραμάνο, να πιάνει ένα εντυπωσιακό εναέριο σουτ, χωρίς όμως να βρει στόχο, καθώς ο Μπάρκας μπλόκαρε.

Στο 37΄η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με πρωταγωνιστή τον Λιβάγια, ο Κροάτης έκανε την σέντρα και ο Πλιάτσικας μπερδεύτηκε και στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε την μπάλα στην εστία της ομάδας του για το 1-0.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+3′) ο Βράνιες μετά την εκτέλεση φάουλ του Λιβάγια, με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-0. Ο διαιτητής κατόπιν συνεννόησης με το VAR μέτρησε το γκολ, καθώς ο Βόσνιος δεν ήταν εκτεθειμένος.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν την ίδια πίεση και προσπαθούσαν να βρουν το τρίτο γκολ.

Η ΑΕΚ προς το τέλος της αναμέτρησης είχε ρίξει τους ρυθμούς της, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν έβγαιναν καθόλου στην αντεπίθεση για να μην δεχτούν και τρίτο γκολ.

Μοναδική αξιόλογη στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο ήταν στο 84′, ο Βέρντε έπιασε ένα τρομερό σουτ, ωστόσο ο Βελλίδης απέκρουσε, κρατώντας το σκορ έχει.

Σκόρερ: 37΄Πλιάτσικας(αυτ), 45΄+3΄ Βράνιες,

Κίτρινες: Βράνιες, Λιβάγια

ΑΕΚ( Nίκος Κωστένογλου): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Οικονόμου, Λόπες, Κρστίτσιτς (76΄Γαλανόπουλος), Σιμόες, Ζεράλδες (71΄Βέρντε), Λιβάγια, Αλμπάνης (63΄Κλωναρίδης), Γιακουμάκης

Λαμία(Σωτήρης Αντωνίου): Βελλιδης, Σάλιακας, Βύντρα, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Σκαρντοβέλι, Δημούτσος (85΄Μπουλούλης), Μπεχαράνο (36΄Βασολόγιαννης), Σκόνδρας, Ρόμανιτς (65΄Τουράμ), Καραμάνος