Πρώτη νίκη του Πανιωνίου στο πρωτάθλημα

Για την 3η αγωνιστική της Σουπερ Λιγκ, ο Πανιώνιος πήρε το πρώτο του τρίποντο στο πρωτάθλημα νικώντας με 1-0 την ΑΕΛ.

Στα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με την συμπλήρωση 10’ οι πάνθηρες πήραν μέτρα ωστόσο δεν μπορούσαν να γίνουν επικίνδυνοι.

Στην συνέχεια η ομάδα του Νίκκι Παπαβασιλείου που έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα δέχτηκε σημαντική ευκαιρία από τους βυσσινοί με τον Φατιόν  στο 27’. Λίγα λεπτά αργότερα ο Καμαρά απείλησε χωρίς αποτέλεσμα .

Όσο περνούσαν τα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι Νεοσμυρνιώτες μπήκαν αρκετά δυναμικά έχοντας την κατοχή. Οι γηπεδούχοι στο 56’ανοιξε το σκορ με τον Μαξίμοβιτς μετά από την εξαιρετική ενέργεια με τον Καμαρά. Η ΑΕΛ πάτησε το γκάζι και προσπάθησε να απάντηση αλλά οι Μιχαήλ,Μπούστος και Φιλίποβιτς στάθηκαν άτυχοι.

Το σύνολο του Γρηγορίου στο 78’ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ζίβκοβιτς. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

Πανιώνιος (Παπαβασιλείου): Κότνικ, Ρέντζας, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Μαξίμοβιτς (90′ +3′ Παπαγεωργίου), Καμαρά (75′ Παπανικολάου), Αρτσε (82′ Οικονομίδης), Τσιλούλης, Αραμπούλι

ΑΕΛ (Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μπράλιτς, Μόρας, (68′ Νούνιτς) Μιχαήλ, Καρανίκας, Ζίβκοβιτς, Φατιόν (68′ Μιλοσάβλιεβιτς), Κάτσε, Μπούστος (75′ Φιλίποβιτς) Ουάρντα, Ντάουντα