Διεθνή φιλικά: “Εφτάρα” για Γαλλία, “έξι” για Ιταλία, ματσάρα χωρίς νικητή στο Γερμανία-Τουρκία

Χωρίς να ανεβάσουν ρυθμούς, οι Ιταλία, Γαλλία και Πολωνία πήραν εύκολες νίκες, ματσάρα χωρίς νικητή στο Γερμανία-Τουρκία.

Στο Παρίσι, η Γαλλία υποδέχθηκε την Ουκρανία σε φιλική αναμέτρηση, πριν τα ματς για το UEFA Nations League. Το συγκρότημα του Ντιντιέ Ντεσάν νίκησε εύκολα με 7-1 τους Ουκρανούς. Καμαβίνγκ (9′), Ζιρού (24′, 34′) και το αυτογκόλ του Μικολένκο έστειλαν τους Τρικολόρ με προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων στο ημίχρονο (4-0). Στη συνέχεια ήταν η σειρά των Τολισό (65′), Εμπααμπέ (82′) και Γκριεζμάν (89′) να σκοράρουν για το τελικό 7-1, ενώ η Ουκρανοί είχαν μειώσει προσωρινά με τον Τσιγκάνκοφ στο 53′.

Σε ένα γεμάτο ματς η Γερμανία αναδείχθηκε ισόπαλη με 3-3 απέναντι στην Τουρκία. Το σκορ άνοιξε ο Ντράξλερ στο 45+1′. Οι Τούρκοι ισοφάρισαν σε 1-1 στο 50′ με τον Τουφάν αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν την απάντηση στο 58′ και πήραν το προβάδισμα με γκολ του Νόιχαους. Το 2-2 για τους φιλοξενούμενους έκανε ο Καράκα στο 67′. Η Γερμανοί πήραν και πάλι το προβάδισμα στο 81′ με τον Λούκα Βάλντσμιντ αλλά η Τούρκοι ισοφάρισαν για ακόμη μια φορά στο τελικό 3-3, με τον Καράκα και πάλι στο 94′.

Στα έξι γκολ (6-0) σταμάτησε η Ιταλία, απέναντι στην Μολδαβία σε ένα ματς-προπόνηση για την ομάδα του Μαντσίνι. Κριστάντε (19′), Καπούτο (23′), Ελ Σαράουι (30′, 46′) και Μπεράρντι (72′) ήταν οι σκόρερς.

Με τα τέρματα των Μπρέκαλο (42′) και Πάσαλιτς (67′) η Κροατία επικράτησε με 2-1 στο Σεντ Γκάλεν κόντρα στην Ελβετία. Το τέρμα με το οποίο άνοιξαν το σκορ οι Ελβετοί σημείωσε ο Γκαβράνοβιτς στο 31′. Ξεκούραστα πήρε την νίκη και η Πολωνία με 5-1 απέναντι στην Φιλανδία. Χατ τρικ σε ένα ημίχρονο για τον Γκροσίτσκι (9′,18′,38′), από ένα γκολ πέτυχαν και οι Πιάτεκ (53′) και Μίλικ (87′). Το μοναδικό τέρμα των Φιλανδών πέτυχε ο Νίσκανεν στο 68′.

Χωρίς τέρματα (0-0) έληξε η αναμέτρηση της Πορτογαλίας και της Ισπανίας στη Λισαβόνα. Τη νίκη με 2-1 πήρε το Πράσινο Ακρωτήρι απέναντι στην Ανδόρα, ενώ εύκολη ήταν η επικράτηση και της Σλοβενίας (4-0) κόντρα στο Σαν Μαρίνο.