“Χάρισε” τη νίκη η Ελλάδα

Με “ανόητο” τρόπο έχασε η Εθνική Ελλάδος στην έδρα της Αυστρίας, αφού οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το παιχνίδι για το τελικό 2-1.

Σε ένα ματς που προηγήθηκε με τον Φορτούνη, η Εθνική Ελλάδος κατάφερε να χάσει το παιχνίδι μέσω “παιδικών λαθών” από την άμυνα, με τους Γκρίλιτς και Μπαουμγκάντερ να το εκμεταλλεύονται και να γυρίζουν το παιχνίδι σε 2-1, δίνοντας τη νίκη στην Αυστρία.

Πλέον, μέσα από την εικόνα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, ο Φαν’τ Σχιπ καλείται να λύσει τα αμυντικά προβλήματα της ομάδας, καθώς και τους αυτοματισμούς που (δεν) πραγματοποιούνται από τους παίκτες του.

Καμία ουσιαστική φάση, αλλά γενικά ένα γρήγορο παιχνίδι για τις δύο ομάδες, καθώς και πολλά κόρνερ για την Αυστρία, περιελάμβανε το πρώτο 25λεπτο του αγώνα.

Η πρώτη ευκαιρία προήλθε από τα πόδια του Χιντερένγκερ στο 27′, με ένα μακρινό σουτ που μπλόκαρε ο Διούδης.

Η απάντηση για την Εθνική στο 33′, με την σέντρα προς τον Φούντα να καταλήγει στα χέρια του Πέρβαν.

Αυτές ήταν και οι μόνες ευκαιρίες στο Α’ ημίχρονο, διατηρώντας έτσι το σκορ στο 0-0.

Με την έναρξη του β’ μέρους, ο Ονισίβο έκανε την πρώτη φάση στο 50′, με την κεφαλιά του να περνάει άουτ.

Διπλή προσπάθεια έφεραν τέσσερα λεπτά αργότερα για την Εθνική, ο Λημνιός και ο Λυκογιάννης, αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Το πολυπόθητο γκολ ήρθε από τον Κώστα Φορτούνη στο 63′, μετά την φοβερή μπαλιά του Φούντα και την εξαιρετική ενέργεια του σκόρερ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Χολτσχάουσερ έπιασε ένα καλό σουτ στον αέρα, αποκομίζοντας ένα κόρνερ.

Στο 76′ ήρθε η ισοφάριση για τους Αυστριακούς με τον Γκρίλιτς να εκτελεί με μια επαφή τον Διούδη, έπειτα από τη μπαλιά του Γκρέγκοριτς. Αυτό δεν ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ανέτρεψαν το σκορ με τον Μπαουμγκάντερ, στο 80′.

Στο 90+2 οι παίκτες του Φαν’τ Σχιπ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, με το ριπλέι, όμως να μην τους δικαιώνει.

Αυστρία: Πέρβαν, Τρίμελ (Μπαουμγκάντερ 45′), (Λάινερ 45′), Ντράγκοβιτς, Χίντερεγκερ (Πος 45′), Φριντλ, Σέπφ (Γκρίλιτς 45′), Ιλσάνκερ, Μπάουμγκαρντλινγκερ, Χόλτσχαουζερ (Γκρέγκοριτς 66′), Ονισίβο, Γκρμπιτς

Ελλάδα: Διούδης, Λαμπρόπουλος, Σβάρνας (Λυκογιάννης 45′), Τζαβέλλας, Κυριακόπουλος, Κουρμπέλης (Μιχαηλίδης 45′), Μπουχαλάκης, Λημνιός, Μάνταλος (Ζέκα 45′), Φούντας (Κουλούρης 66′), Φορτούνης