Έφυγε με το «διπλό» από τη Φλωρεντία η Ίντερ

Πολύ σημαντικό «διπλό» για την Ίντερ, η οποία απέδρασε από το «Αρτέμιο Φράνκι» και βρίσκεται προσωρινά στο +1 από τη Μίλαν.

Η Φιορεντίνα φιλοξένησε την Ίντερ στο «Αρτέμιο Φράνκι» με τους Μιλανέζους να παίρνουν μια άνετη νίκη με 0-2 και να βρίσκονται με παιχνίδι παραπάνω στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι «νερατζούρι» ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι με τον Νταγκόφσκι να αποκρούει εντυπωσιακά σε σουτ του Μπαρέλα στο 6′. Από εκεί και πέρα το ματς ήταν ισορροπημένο, με την Ίντερ να έχει την κατοχή και τη Φιορεντίνα να περιμένει στο μισό γήπεδο. Στο 31′, οι «νερατζούρι» άνοιξαν το σκορ με φανταστικό σουτ του Μπαρέλα έξω από την περιοχή. Λίγο πριν το ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους αλλά η κεφαλιά του Λουκάκου πέρασε ψηλά πάνω από την εστία του Νταγκόφσκι.

Στην επανάληψη, η Ίντερ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έκανε δύο τα τέρματα της με γκολ του Πέρισιτς στο 52′. Οι παίκτες του Αντόνιο Κόντε συνέχισαν να πιέζουν όμως ο Ντραγκόφσκι κρατούσε ζωντανή τη Φιορεντίνα στο παιχνίδι. Ο Πολωνός τερματοφύλακας έδειξε δύο φορές τα αντανακλαστικά του, όταν έδιωξε το συρτό δυνατό σουτ του Πέρισιτς, ενώ δύο λεπτά αργότερα είπε «όχι» στην κεφαλιά του Γκαλιαρντίνι.

Οι Μιλανέζοι δεν σταμάτησαν να απειλούν, «πυροβολούσαν» συνεχώς την εστία των «βιόλα» έχοντας πλήρη υπεροχή στο ματς. Στο 77′ ήταν η σειρά του Λαουτάρο Μαρτίνεζ να δει την προσπάθεια του να σταματάει στον Ντραγκόφσκι. Η Φιορεντίνα, προσπαθούσε να απειλήσει την εστία του Χαντάνοβιτς κυρίως από στημένες φάσεις, χωρίς όμως επιτυχία. Κάπως έτσι, η Ίντερ πήρε ένα μεγάλο «διπλό» σε μια δύσκολη έδρα και έπιασε κορυφή έστω και προσωρινά (η Μίλαν παίζει την Κυριακή 5/2 με την Κροτόνε στο Μιλάνο).

Ίντερ (Κόντε): Χαντάνοβιτς – Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι – Χακίμι, Μπαρέλα, Βιδάλ (46′ Γκαλιαρντίνι), Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς (80′ Νταρμιάν) – Λουκάκου (89′ Πιναμόντι), Σάντσες (62′ Μαρτίνεζ)

Φιορεντίνα (Πραντέλι): Νταγκόφσκι – Ίγκορ, Πετσέλα, Λούκας Μαρτίνεζ – Μπιράγκι (82′ Μπαρέκα), Άμραμπατ, Βαλέρο (46′ Κουαμέ), Μποναβεντούρα, Βενούτι (74′ Μαλκούτ) – Βλάχοβιτς (74′ Βλάχοβιτς), Εϊσερίκ (74′ Πούλγκαρ)