“Κομάντο” στο Βερολίνο η Μπάγερν Μονάχου

Σε εις πέρας έφερε η Μπάγερν Μονάχου την δύσκολη αποστολή που είχε στο Βερολίνο απέναντι στη Χέρτα

Για την 20η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα, η Μπάγερν Μονάχου έφυγε με το διπλό (0-1) από το Βερολίνο απέναντι στην Χέρτα, με δράστη τον Κομάν και αποσπάστηκε με 10 πόντους από την δεύτερη Λειψία.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις ομάδες να δημιουργούν καταστάσεις μπροστά από τις δύο εστίες αλλά η Μπάγερν ευτύχησε να βρει σκορ με τον Κομάν στο 21′. Η Χέρτα είχε ένα ακυρωθέν τέρμα με τον Ράντονιτς στο 64′ και έτσι έμεινε το τελικό 0-1.

Η Χέρτα προσπάθησε να αιφνιδιάσει την Μπάγερν με τον Λουκεμπάγιο στο 3′ που βρέθηκε απέναντι από τον Νόιερ αλλά ο Γερμανός είπε “όχι” στον επιθετικός των πρωτευουσιάνων.

Η Μπάγερν στο 5ο λεπτό, ισοφάρισε στις ευκαιρίες με σουτ του Σανέ από πλεονεκτική θέση που κατέληξε στα χέρια του Γιάρστειν.

Η Μπάγερν έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα στο 12ο λεπτό. Ο Γιαρστέιν υπέπεσε σε πέναλτι το οποίο ανέλαβε ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, αλλά ο κίπερ της Χέρτα πήρε το αίμα του πίσω και έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε την μπάλα.

Στο 14′ ο Πιατέκ ηττήθηκε από τον τερματοφύλακα της Μπάγερν που έστειλε την μπάλα κόρνερ.

Εννέα λεπτά αργότερα η Μπάγερν μετουσίωσε την υπέροχη της σε γκολ. Ο έκανε σλάλομ από τα αριστερά και με ένα εξαιρετικό σουτ άνοιξε το σκορ για τους Βαυαρούς.

Εν συνεχεία το παιχνίδι είχε υψηλό τέμπο αλλά καμία εκ των δύο ομάδων δεν είχε κάποια σημαντική ευκαιρία και το ημίχρονο παρέμεινε στο 0-1.

Ο Γκνάμπρι τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους δεν κατάφερε να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του με  ωραίο τελείωμα το οποίο έδιωξε ο Γιαρστέιν εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Η Χέρτα Βερολίνου στο 64′ έφερε το παιχνίδι στα ίσια όμως το VAR είχε άλλη άποψη με αποτέλεσμα το τέρμα του Ράντονιτς να ακυρωθεί ως οφσάιντ.

Τα εναπομείναντα λεπτά δεν έφεραν κάποια έκπληξη και η Μπάγερν έφυγε με το διπλό από το Δημοτικό Στάδιο του Βερολίνου.

Κάρτες: Ντάριντα 41′ – Παβάρ 31′

Σκόρερ: Κομάν 21′

Χέρτα: Γιάρσταϊν, Μίτελσταντ, Τορουναρινγκά (46′ Αλντερέτ), Σταρκ, Πέκαρικ, Ασκασίμπαρ (81′ Κεντίρα), Τουσάρ, Κούνια, Νταρίντα (56′ Γκουεντουζί), Λουκεμπάκιο (81′ Λέκι), Πιάτεκ (63′ Ράντονιτς)

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Παβάρ, Ζίλε, Αλάμπα, Ερναντές, Κίμιχ, Σανέ (73′ Κόστα), Γκνάμπρι (73′ Τολισό), Μίλερ, Κομάν (86′ Τσούπο-Μότινγκ), Λεβαντόβσκι